TVN24 | Świat

"Męczennik Kasem Sulejmani". Iran pokazuje nowe pociski

TVN24 | Świat

Autor:
tas/ja
Źródło:
PAP

Irańskie władze zaprezentowały dwa nowe typy produkowanych w tym kraju rakiet średniego zasięgu. Pociski balistyczne zostały nazwane na cześć dowódców wojskowych zabitych w zamachu Stanów Zjednoczonych w Bagdadzie w styczniu tego roku.

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

Minister obrony Amir Hatami powiedział w czwartkowym wystąpieniu telewizyjnym, że "Męczennik Kasem Sulejmani" to pocisk balistyczny ziemia-ziemia o zasięgu do 1,4 tysiąca kilometrów. "Męczennik Abu Mahdi" to pocisk manewrujący o zasięgu ponad tysiąca kilometrów.

- Rakiety, a zwłaszcza pociski manewrujące, są dla nas bardzo ważne. Zwiększenie ich zasięgu w ciągu mniej niż dwóch lat z 300 do 1000 kilometrów jest wielkim osiągnięciem - oznajmił prezydent Iranu Hasan Rowhani.

Pociski zostały nazwane na cześć generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy jednostki specjalnej Al-Kuds irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, oraz Abu Mahdiego al-Muhandisa, dowódcy szyickich Sił Mobilizacji Ludowej w Iraku. Obaj zginęli w amerykańskim ataku rakietowym 3 stycznia tego roku.

Prezentacja po decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ

Nowe rakiety zaprezentowano kilka dni po tym, jak Rada Bezpieczeństwa ONZ niemal jednogłośnie odrzuciła amerykański projekt rezolucji bezterminowo przedłużający embargo na handel bronią z Iranem. Waszyngton twierdzi, że mimo opuszczenia porozumienia atomowego z Iranem (JCPOA) może skorzystać z zapisów traktatu, które umożliwiają natychmiastowe przywrócenie sankcji ONZ na kraj.

Autor:tas/ja

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: