Iran przetestował nową rakietę. Reuters: może to rozzłościć Stany Zjednoczone

Źródło:
Reuters

Irański Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej przeprowadził w sobotę testy nowej rakiety nośnej z satelitą - doniosły państwowe media. Przekazano, że testowana rakieta Ghaem 100 będzie w stanie umieścić satelity ważące 80 kilogramów na orbicie w odległości 500 kilometrów od powierzchni Ziemi. Jak ocenia agencja Reuters, sobotnia próba technologii balistycznej "może rozzłościć Stany Zjednoczone".

"Test powietrzny tego nośnika satelity z silnikiem na paliwo stałe zakończył się pomyślnie" - podała irańska państwowa agencja informacyjna IRNA. Waszyngton obawia się, że ta sama technologia balistyczna dalekiego zasięgu, która używana jest do umieszczania satelitów na orbicie, może być również wykorzystana do wystrzeliwania głowic nuklearnych - podała agencja Reuters dodając, że Teheran regularnie zaprzeczał, jakoby miał taki zamiar.

CNN: Iran zabiega o pomoc Rosji dla swego programu nuklearnego

Satelita kilkaset kilometrów od Ziemi

Ghaem 100 to pierwszy w Iranie trzystopniowy statek nośny, będzie w stanie umieścić satelity ważące 80 kilogramów na orbicie w odległości 500 kilometrów od powierzchni Ziemi - przekazała IRNA.

Jak podały państwowe media, Amir Ali Hajizadeh, dowódca sił powietrznych Strażników Rewolucji - która opracowała Ghaem 100 - powiedział, że rakieta ta zostanie wykorzystana do wystrzelenia irańskiego satelity Nahid dla ministerstwa telekomunikacji.

Dodano, że sobotni test sprawdził pierwszy, podorbitalny, stopień możliwości rakiety.

Nie pierwsze próby

Agencja Reuters zwróciła uwagę, że Iran - który ma jeden z największych programów rakietowych na Bliskim Wschodzie - w ciągu ostatnich kilku lat miał kilka nieudanych wyniesień satelitów. Tłumaczono to problemami technicznymi.

Rezolucja ONZ z 2015 roku wezwała Iran do powstrzymania się przez okres ośmiu lat od prac nad rakietami balistycznymi przeznaczonymi do dostarczania broni jądrowej.

Iran twierdzi, że nigdy nie dążył do rozwoju broni jądrowej, a zatem rezolucja nie dotyczy jego rakiet balistycznych, które Teheran określił jako ważną siłę odstraszającą i odwetową.

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: Reuters