TVN24 | Świat

Szef programu atomowego Iranu: umowę nuklearną warto zachować

TVN24 | Świat

Autor:
ft/dap
Źródło:
PAP

Od czasu wycofania się Stanów Zjednoczonych z porozumienia w sprawie programu atomowego z Iranem umowa między Teheranem a pozostałymi sygnatariuszami jest trudna do utrzymania, ale warto starać się ją zachować - mówił w poniedziałek szef Irańskiej Agencji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi.

Ali Akbar Salehi w wideoprzemówieniu powiedział delegatom 64. konferencji generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), że Wspólny Kompleksowy Plan Działania (JCPOA) jest w "quasi-patowej sytuacji", odkąd prezydent Donald Trump wycofał z niego Stany Zjednoczone w 2018 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Salehi stwierdził, że "sprawą najwyższej wagi" jest znalezienie przez pozostałe państwa sygnatariuszy porozumienia nuklearnego, czyli Francję, Wielką Brytanię, Chiny, Rosję i Niemcy, rozwiązania "problemów spowodowanych bezprawnym wycofaniem się Stanów Zjednoczonych z umowy".

- W społeczności międzynarodowej wciąż panuje zgoda co do tego, że JCPOA powinno zostać zachowane - powiedział.

"Iran musi zrobić więcej, dużo więcej"

Przemawiający po Salehim minister energetyki USA Dan Brouillette nie wspomniał o porozumieniu. Oznajmił jedynie, że Stany Zjednoczone nadal zamierzają zajmować się zagrożeniami, jakie stwarzają programy nuklearne Iranu i Korei Północnej.

- Oprócz przerażającego rekordu jako największego na świecie państwowego sponsora terroryzmu, Iran ma godną ubolewania historię niechętnej, opieszałej i niepełnej współpracy, o ile w ogóle współpracował z MAEA. Iran musi zrobić więcej, dużo więcej, aby zapewnić zarówno terminowe, jak i całkowite przestrzeganie zobowiązań - powiedział.

Porozumienie nuklearne z Iranem

Celem zawartego w lipcu 2015 roku porozumienia między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem jest ograniczenie irańskiego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie sankcji.

Mimo że Teheran złamał ograniczenia paktu, nadal ma mniej wzbogaconego uranu niż przed podpisaniem umowy. Zapewnia również inspektorom MAEA dostęp do swoich obiektów jądrowych.

8 maja 2018 roku prezydent USA Donald Trump ogłosił, że wycofuje USA z porozumienia, a "potężne sankcje" wobec Iranu wchodzą w życie. Podkreślił, że umowa była "sama w swej istocie" nieudana oraz że USA mają dowody, iż Teheran pracował nad programem nuklearnym mimo jej podpisania.

Irański program nuklearnyPAP/Reuters

Autor:ft/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: