TVN24 | Świat

Iran przeprowadził drugi test rakietowej wyrzutni satelitów. USA: działanie "niepomocne i destabilizujące"

TVN24 | Świat

Autor:
kz//now
Źródło:
PAP

W Iranie przeprowadzono drugi test rakietowej wyrzutni satelitów Zuljanah - podała w niedzielę irańska telewizja państwowa. Według agencji Reutera próba ta wywołała krytykę ze strony USA w obliczu zapowiedzianego wznowienia pośrednich rozmów w celu ożywienia porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Stany Zjednoczone obawiają się, że zastosowana przez Iran technologia wykorzystywana do umieszczania satelitów na orbicie może być również stosowana do wystrzeliwania pocisków z głowicami nuklearnymi. Teheran zaprzecza takim podejrzeniom Waszyngtonu. - Trzecia faza rozwoju wyrzutni satelitów Zuljanah będzie oparta na połączeniu informacji uzyskanych podczas dzisiejszego startu - powiedział rzecznik ministerstwa obrony Iranu, nie wyjaśniając, czy test się powiódł.

USA: działanie niepomocne i destabilizujące

USA skrytykowały próbę z wyrzutnią, określając to działanie jako "niepomocne i destabilizujące", a także mogące przeszkodzić wznowieniu negocjacji w sprawie umowy z 2015 roku.

Rakietę nośną z satelitą wystrzelono dzień po tym, jak w Teheranie irański minister spraw zagranicznych Hossein Amir-Abdollahian na wspólnej konferencji prasowej z szefem dyplomacji UE Josepem Borrellem poinformował o szybkim wznowieniu pośrednich rozmów z USA w sprawie odmrożenia umowy nuklearnej z 2015 roku. Borrell powiedział, że rozmowy zostaną wznowione w jednym z krajów Zatoki Perskiej w najbliższych dniach, a irańskie media donoszą, że prawdopodobnie Katar będzie gospodarzem negocjacji. Umowa nuklearna z 2015 roku zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc., a w zamian zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj. W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał swój kraj z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje. Teheran również przestał wywiązywać się z nałożonych na niego ograniczeń. Prezydent USA Joe Biden zadeklarował chęć powrotu do układu z Iranem.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości