Władze Iranu zwolniły z więzienia popularnego piłkarza i dysydenta

Autor:
momo//now
Źródło:
PAP

Irański dysydent Hossein Ronaghi i były reprezentant kraju w piłce nożnej Voria Ghafouri, wspierający społeczny protest po zabiciu Mahsy Amini, zostali zwolnieni z więzienia za kaucją - poinformowały państwowe media Iranu. Hossein według informacji przekazanych przez jego ojca miał prowadzić w więzieniu strajku głodowy, trwający 64 dni.

"Hossein Ronaghi i Voria Ghafouri zostali zwolnieni za kaucją" - poinformowała w niedzielę irańska agencja prasowa Fars na swoich kontach w mediach społecznościowych.

Obaj należą do ponad 18 tysięcy osób aresztowanych w związku z tłumieniem przez Iran protestów wywołanych śmiercią Mahsy Amini, zatrzymanej przez "policję moralności" za nieprzestrzeganie surowych zasad dotyczących ubioru.

Irański dysydent Hossein Ronaghihosseinronaghi.blogspot.com
Voria Ghafouri
Voria GhafouriVoria GhafouriGetty Images

Dysydent i piłkarz aresztowani

Hossein Ronaghi jest współpracownikiem "The Wall Street Journal", został aresztowany wkrótce po rozpoczęciu protestów w połowie września i przewieziony do więzienia Evin. Obawy o jego zdrowie narastały po tym, jak rozpoczął strajk głodowy. Jego ojciec, Ahmad, opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie Hosseina w szpitalu, dodając, że został zwolniony po strajku głodowym, który trwał 64 dni.

Piłkarz Voria Ghafouri, Kurd, został aresztowany w czwartek za skrytykowanie postępowania rządu wobec protestujących. Postawiono mu zarzuty "obrażenia narodowej drużyny piłkarskiej i zbrukania jej reputacji oraz zajmowania się (antypaństwową) propagandą".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości