TVN24 | Świat

"Współpraca narodów muzułmańskich jest koszmarem syjonistów"

TVN24 | Świat

Autor:
ft//rzw
Źródło:
Reuters, PAP

Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei wezwał w piątek narody muzułmańskie do walki z Izraelem. Wyraził opinię, że kraj ten nie jest państwem, ale "terrorystycznym garnizonem" skierowanym przeciwko Palestyńczykom. Tymczasem przedstawiciel resortu dyplomacji Arabii Saudyjskiej, głównego rywala Iranu w regionie, potwierdził, że trwają rozmowy na linii Teheran-Rijad.

- Walka z tym nędznym reżimem to walka przeciw opresji i terroryzmowi. To jest obowiązek publiczny, by walczyć z tym reżimem – mówił ajatollah Ali Chamenei w czasie piątkowego wystąpienia w telewizji. Przekonywał, że Izrael to nie państwo, ale "terrorystyczny garnizon" skierowany przeciwko Palestyńczykom.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Najwyższy przywódca Iranu przemawiał z okazji Dnia Jerozolimy (Jom Al-Kuds), który obchodzony jest w ostatni piątek muzułmańskiego ramadanu. – Współpraca narodów muzułmańskich w zakresie Kuds (Jerozolimy - red.) jest koszmarem syjonistów – mówił Chamenei.

Od rewolucji islamskiej w 1979 roku Iran odmawia uznania państwa Izrael i wspiera palestyńskie ugrupowania bojowe, takie jak Hamas i Palestyński Islamski Dżihad czy Hezbollah w Libanie.

Rozmowy na linii Teheran-Rijad

W piątek po raz pierwszy przedstawiciel Arabii Saudyjskiej, głównego rywala Iranu w regionie, przekazał, że między państwami prowadzone są rozmowy, których celem jest zmniejszenie napięcia na Bliskim Wschodzie. – Liczymy, że okażą się udane, ale jest zbyt wcześnie, żeby wyciągnąć jakiekolwiek jasne wnioski – mówił agencji Reutera Rayed Krimly, odpowiedzialny za planowanie polityki w resorcie dyplomacji królestwa. 

Sojusze na Bliskim WschodziePAP

Izraelskie osadnictwo w Palestynie

W 1967 roku armia izraelska opanowała Zachodni Brzeg Jordanu i Jerozolimę Wschodnią. Mieszka tam około 3,1 mln Palestyńczyków oraz ponad 675 tysięcy Izraelczyków w osiedlach uznanych za nielegalne w świetle prawa międzynarodowego.

Izraelskie osadnictwo przyspieszyło w ostatnich latach pod rządami premiera Izraela Benjamina Netanjahu i przy aprobacie poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa. Przedstawiony w styczniu 2020 roku plan Trumpa dla Bliskiego Wschodu przewidywał aneksję przez Izrael części Zachodniego Brzegu. Latem ubiegłego roku Izrael zawiesił projekt aneksji w związku z porozumieniem o normalizacji stosunków ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Podzielona JerozolimaAdam Ziemienowicz/PAP

Autor:ft//rzw

Źródło: Reuters, PAP