Świat

Odtajnią tysiące dokumentów o Holokauście

Świat

[object Object]
Po 74 latach tajne archiwa ukazujące zbrodnie wojenne zostaną odtajnione
wideo 2/7

Dokumenty archiwum Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Zbrodni Wojennych, które ukazują niemieckie zbrodnie Holokaustu, zostaną w tym tygodniu odtajnione. Około 10 tys. dokumentów wywiezionych ze wschodniej Europy ujrzy teraz światło dziennie. Zostaną udostępnione przez Bibliotekę Wienera w Londynie.

Pojawiają się głosy, że odtajnione dokumenty mogą pokazać nowe szczegóły zbrodni hitlerowskich oraz w efekcie pociągnąć kolejne osoby do odpowiedzialności.

- Szczerze mówiąc nie przypuszczam, żeby żyli jeszcze ludzie, którzy brali w tym aktywny udział. Takie procesy są głośne i na ogół kończą się tak, że ta osoba umiera w trakcie albo i tak nie może odbyć kary, bo stan zdrowia im na to nie pozwala. Co nie znaczy, że tych procesów nie powinno być. One powinny być do samego końca - komentował w TVN24 BiS Piotr Kadlcik z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

- Tak samo jak oni potrafili posłać do komór gazowych 90-latków, tak samo myślę, że mogą stawać przed sądem - uważa Kadlcik, dla którego to, że odtajnienie nastąpi dopiero teraz, "samo w sobie jest szokujące".

Może chodzić o raporty

Nie wiadomo jeszcze, jakiego rodzaju dokumenty zostaną odtajnione. - Wygląda na to, że chodzi o różnego rodzaju raporty, które na rożnym etapie wojny docierały do rządów. Tam jest mowa o Grecji, o Polsce, o polskim rządzie na uchodźstwie i innych. Tak naprawdę jeszcze do końca nie wiemy, jakiego rodzaju dokumenty tam są. Jedno wiemy na pewno, że są to dokumenty z których jasno wynika co Niemcy robią z Żydami - wyjaśnił Kadlcik.

- Katalog Komisji NZ ds. Zbrodni Wojennych, który będzie można wyszukać online, zostanie udostępniony w tym tygodniu przez naszą stronę internetową - wyjaśnił "Guardianowi" archiwista biblioteki Howard Falksohn. - Jest bardzo duże zainteresowanie. Niektóre pliki PDF liczą więcej niż 2 tys. stron. To pierwszy raz, kiedy każdy w Wielkiej Brytanii będzie miał dostęp do tych plików - oświadczył Falksohn.

Biblioteka Wienera została założona w 1934 roku w Amsterdamie przez dr. Alfreda Wienera w celu dokumentowania przejawów antysemityzmu. Po ewakuacji do Wielkiej Brytanii Wiener współpracował z brytyjskim rządem, m.in. dostarczają dowody na procesy norymberskie. Archiwum Komisji ONZ do Spraw Zbrodni Wojennych zostało utajnione pod koniec lat 40. XX wieku, kiedy Niemcy stały się ważnym elementem globalnej rozgrywki podczas zimnej wojny, a alianci postawieni wobec groźby ZSRR postanowili z mniejszą gorliwością rozliczać zbrodnie nazizmu.

Do tej pory tylko osoby, które uzyskały zgodę rządu i sekretarza generalnego ONZ, mogły dostać dostęp do archiwum. Robienie notatek i kopiowanie treści było zabronione.

Autor: aw / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Bundesarchiv/CC-BY-SA-3.0-de

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości