70. rocznica wyzwolenia Auschwitz

26 stycznia 2015
Auschwitz 70 lat później
Auschwitz 70 lat później
tvn24
Wyzwolenia w Auschwitz doczekało ok. 7 tys. ludzitvn24

27 stycznia 1945 r. żołnierze I Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy niemieckiego obozu Auschwitz. Więźniowie witali ich jako wyzwolicieli.

17 stycznia 1945 r. odbył się w KL Auschwitz ostatni apel. Według zachowanego raportu więźniarskiego ruchu oporu, stanęło do niego łącznie 67 012 więźniarek i więźniów, w tym w obozie Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau 31 894, a w podobozach 35 118 osób.

Niemcy zaczęli ostatecznie likwidować obóz, w obawie przed ofensywą wojsk sowieckich. Z obozu wyszły marsze ewakuacyjne więźniów zwane marszami śmierci. Łącznie z obozu macierzystego Auschwitz I oraz podobozów wyprowadzili 58 tys. osób. Esesmani zacierali ślady swoich zbrodni. Była więźniarka Auschwitz II-Birkenau Krystyna Żywulska, uczestniczka Marszu Śmierci, wspomina, że na wszystkich odcinkach tego obozu płonęły stosy papierów. "Przed blokfuehrersztubą esesmani depcą płonące stosy, dorzucają wciąż nowe dokumenty, listy zmarłych, niszczą wszystko, co świadczyłoby o prawdzie. (…) Wychodząc śpiewamy: 'Żegnaj, straszny Oświęcimie i koszmarne Birkenau, w twych barakach pustych w zimie, wiatr żałośnie będzie wiał…'" – napisała Żywulska w swych wspomnieniach. Piesze kolumny z więźniami docierały głównie do Wodzisławia Śląskiego i Gliwic, skąd otwartymi wagonami transportowano ich do obozów w głębi Rzeszy. Podczas akcji zginęło co najmniej 9 tys., a najprawdopodobniej ok. 15 tys. więźniów.

Pokolorowała zdjęcia 14-letniej więźniarki Auschwitz. Jej historia głęboko wzrusza

Muzeum Auschwitz-Birkenau opublikowało pokolorowane zdjęcia jednej z więźniarek, 14-letniej Czesławy Kwoki. "To nie wróci tym dzieciom życia, ale uhonoruje je w jedyny możliwy sposób: zachowując pamięć o nich" - napisała jedna z internautek. Autorką pracy jest brazylijska artystka Marina Amaral, która specjalizuje się w tego rodzaju twórczości.

Odtajnią tysiące dokumentów o Holokauście

Dokumenty archiwum Komisji Narodów Zjednoczonych do spraw Zbrodni Wojennych, które ukazują niemieckie zbrodnie Holokaustu, zostaną w tym tygodniu odtajnione. Około 10 tys. dokumentów wywiezionych ze wschodniej Europy ujrzy teraz światło dziennie. Zostaną udostępnione przez Bibliotekę Wienera w Londynie.

Adwokaci "buchaltera z Auschwitz" złożyli apelację

Obrońcy Oskara Groeninga, byłego strażnika z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, złożyli w poniedziałek apelację od ubiegłotygodniowego wyroku sądu w Lueneburgu, który skazał 94-letniego mężczyznę na karę czterech lat pozbawienia wolności.

Wirus mógł "podsłuchać" rozmowy mocarstw z Iranem. Zaatakował też w Polsce

Rosyjska firma Kaspersky Lab oraz amerykańska Symantec - obie zajmujące się zabezpieczeniami komputerowymi - poinformowały w środę późnym wieczorem, że rozmowy dot. irańskiego programu atomowego, w których uczestniczyli światowi przywódcy, były podsłuchiwane, a ślad prowadzi do Izraela. Trop uwiarygadnia też pojawienie się tego samego wirusa w styczniu w Polsce, tuż przed obchodami rocznicy wyzwolenia Auschwitz.

"Pewne podobieństwa do tamtych wydarzeń obserwujemy dzisiaj"

Światowi przywódcy uczcili we wtorek 70. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, apelując o pamięć, obronę instytucji demokratycznych i praw człowieka. Prezydent Niemiec Joachim Gauck powiedział, że Auschwitz pozostanie elementem niemieckiej tożsamości.

"Nie chcemy, aby przyszłość naszych dzieci wyglądała tak, jak nasza przeszłość"

- Jedna minuta w Auschwitz była jak cały dzień, dzień jak rok, rok jak wieczność - wspominał Roman Kent, jeden z trójki byłych więźniów, którzy wygłosili swoje przemówienia podczas uroczystości 70. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Auschwitz-Birekanu. Wszyscy zgodnie przyznali, że wszystko, co się tam wydarzyło jest wciąż żywe w ich pamięci.