TVN24 | Świat

Holandia wyrzuca Rosjan. "Dyplomaci okazali się oficerami wywiadu zagranicznego"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, RIA Nowosti, nos.nl

Dwóch rosyjskich dyplomatów zostało uznanych w Holandii za osoby niepożądane. Są podejrzani o działalność szpiegowską w sferze nauki i technologii – przekazała agencja Associated Press, powołując się na holenderskie służby specjalne.

Główna Służba Wywiadu i Bezpieczeństwa (AIVD) Holandii poinformowała w czwartek, że osoby te pracowały w ambasadzie Rosji i były akredytowane jako dyplomaci.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Agencja Associated Press przekazała, że "za osoby niepożądane przez ministerstwo spraw zagranicznych Holandii uznano dwóch rosyjskich dyplomatów, podejrzanych o działalność szpiegowską w sferze nauki i technologii". Według władz holenderskich "nie mogą one dalej pracować jako dyplomaci w Holandii i będą musieli opuścić nasz kraj". Holenderski nadawca NOS poinformował, że "dyplomaci okazali się oficerami wywiadu zagranicznego".

Reakcja Rosjan

Ambasada Rosji w Holandii potwierdziła, że otrzymała notę z holenderskiego MSZ w sprawie ogłoszenia dwóch rosyjskich dyplomatów za osoby niepożądane, podkreślając w komunikacie, że "nie przedstawiono dowodów świadczących o ich nielegalnym działaniu". W ambasadzie poinformowali ponadto o podjęciu "odpowiednich działań".

- Wydalenie rosyjskich dyplomatów z Holandii to kolejny prowokacyjny gest. Wszystkie oskarżenia o szpiegostwo są bezpodstawne. Niestety, Europą całkowicie bezpodstawnie wstrząsają rusofobia i mania szpiegowska. Nie ma już wystarczająco dużo palców u rąk, aby wymienić wszystkie podobne przypadki w europejskich stolicach w ciągu odchodzącego roku. To z pewnością jeden ciąg wydarzeń i kroków prowadzących do zdyskredytowania Moskwy - komentował decyzję władz w Amsterdamie Leonid Słucki, szef komisji spraw zagranicznych w rosyjskiej Dumie (izbie niższej parlamentu), cytowany przez agencję RIA Nowosti.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, RIA Nowosti, nos.nl