Świat

Hillary Clinton startuje na prezydenta. "Wyruszam w drogę po wasze głosy"

Świat

Pierwszy spot wyborczy Hillary Clinton
Facebook - Hillary ClintonHillary Clinton ponownie ubiega się o prezydenturę

Hillary Clinton oficjalnie ubiega się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 2016 roku - poinformował szef jej sztabu wyborczego, John Podesta.

"Oficjalnie: Hillary startuje na prezydenta" - mail o takiej treści został rozesłany do osób pracujących przy poprzedniej kampanii Clinton w 2008 roku oraz jej darczyńców i współpracowników. Clinton stara się o nominację Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich już po raz drugi, poprzednio, w 2008 roku, przegrała z Barackiem Obamą.

Clinton celuje w klasę średnią

Wystartowała również oficjalna strona kampanii, hillaryclinton.com, na której pojawił się jej pierwszy spot wyborczy. Clinton odwołuje się w nim przede wszystkim do amerykańskiej klasy średniej, wzywając by "klasa średnia znów coś znaczyła".

- Amerykanie walczyli, by przezwyciężyć kryzys gospodarczy, ale wszystko nadal sprzyja tym "na górze". Amerykanie potrzebują zwycięzcy i ja chcę być tym zwycięzcą - mówi Clinton w swoim pierwszym spocie.

- Więc wyruszam w drogę po wasze głosy, ponieważ to wasz czas. I mam nadzieję, że dołączycie do mnie na tej drodze - dodała Clinton.

O swojej decyzji była pierwsza dama poinformowała też już na swoim koncie na Twitterze.

I'm running for president. Everyday Americans need a champion, and I want to be that champion. –H https://t.co/w8Hoe1pbtC— Hillary Clinton (@HillaryClinton) kwiecień 12, 2015

Faworytka Demokratów

67-letnia Hillary Clinton jest faworytką demokratów w wyścigu o prezydenturę i w sondażach utrzymuje silną pozycję.

Aż 86 proc. wyborców głosujących w prawyborach Partii Demokratycznej stwierdziło w sondażu "Wall Street Journal" i NBC News, przeprowadzonym na początku marca, że może sobie wyobrazić, iż poprze Clinton, a tylko 13 proc. że nie. Wśród potencjalnych kandydatów Partii Demokratycznej, którzy będą rywalizować z byłą szefową amerykańskiej dyplomacji, są: były gubernator stanu Rhode Island Lincoln Chafee, były gubernator stanu Maryland Martin O'Malley, były senator z Wirginii Jim Webb i wiceprezydent Joe Biden.

Obecny prezydent, Barack Obama, rywalizować z Clinton już nie może. W 2016 roku skończy drugą kadencję i ubiegania się o kolejną zakazuje mu konstytucja.

Autor: mm/tr / Źródło: hillaryclinton.com, The Guardian, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości