160 dzieci i nastolatków uwolnionych z fundamentalistycznej żydowskiej sekty

Źródło:
PAP, "New York Times"
160 dzieci na wolności po rozbiciu fundamentalistycznej żydowskiej sekty
160 dzieci na wolności po rozbiciu fundamentalistycznej żydowskiej sekty
Reuters
160 dzieci na wolności po rozbiciu fundamentalistycznej żydowskiej sektyReuters

Służby w Gwatemali uwolniły z rąk fundamentalistycznej żydowskiej sekty Lev Tahor 160 dzieci i nastolatków. Operację przeprowadzono po ucieczce z sekty czwórki nieletnich osób, które zaalarmowały władze.

W piątek w mieście Oratorio na południowym wschodzie Gwatemali służby tego kraju uwolniły 160 dzieci i nastolatków z rąk fundamentalistycznej żydowskiej sekty Lev Tahor (z hebrajskiego 'Czyste Serce'). - Jak się podejrzewa, padły ofiarami wykorzystywania przez członka sekty - oświadczył minister spraw wewnętrznych Francisco Jimenez, cytowany przez hiszpańskojęzyczny portal stacji BBC. Według prokuratury chodzi o "przestępstwa handlu ludźmi w formie wymuszenia ciąży, znęcania się nad dziećmi i gwałtu".

Piątkowy nalot nastąpił po listopadowej ucieczce czwórki nieletnich, którzy zaalarmowali władze o tym, co dzieje się w sekcie. Jak mówiła reporterom cytowana przez "The New York Times" Nancy Lorena Paiz Garcia, specjalna prokurator ds. handlu ludźmi w Gwatemali, "na podstawie ich oświadczeń i dostępnych dowodów mogliśmy ustalić, że ci nieletni rzeczywiście doświadczyli form handlu ludźmi".

ZOBACZ TEŻ: Popularna aktorka werbowała kobiety do sekty, wyszła z więzienia przed czasem

Co wiadomo o sekcie Lev Tahor

Sekta Lev Tahor została założona w 1988 roku w Izraelu. Wyznaje surową formę judaizmu i kieruje się własną interpretacją żydowskiego prawa religijnego. Sekcie zarzucano już wcześniej porwania dzieci, zmuszanie ich do małżeństw oraz przemoc fizyczną wobec nich. Skrajnie ortodoksyjna grupa bywa nazywana "żydowskimi talibami".

W latach 2014-2017 wspólnota osiadła w Meksyku i Gwatemali. W 2022 roku meksykańska policja uwolniła grupę dzieci i nastolatków z obozu Lev Tahor w dżungli w graniczącym z Gwatemalą meksykańskim stanie Chiapas. Członków grupy zatrzymano w związku z podejrzeniem udziału w wykorzystywaniu nieletnich. Społeczność żydowska w Gwatemali odcięła się od sekty i wyraziła poparcie dla śledztwa prowadzonego przez władze. Już wcześniej sekta została uznana przez izraelski sąd za prowadzącą "niebezpieczny kult" - przypominała stacja BBC. 

ZOBACZ TEŻ: Znaleziono ciała 403 członków sekty. Ofiary ekstremalnego postu i uduszone dzieci

Autorka/Autor:jjk//am

Źródło: PAP, "New York Times"

Źródło zdjęcia głównego: Reuters