Wyraził skruchę za "działania z przeszłości". Pierwszy więzień, który za prezydentury Bidena opuścił Guantanamo

Autor:
momo//rzw
Źródło:
PAP

56-letni Marokańczyk Abdul Latifa Nasser, podejrzany o walkę po stronie talibów, został w poniedziałek zwolniony z więzienia Guantanamo. To pierwszy więzień, który opuścił ośrodek karny w amerykańskiej bazie na Kubie od czasu objęcia prezydentury w USA przez Joe Bidena.

Abdul Latif Nasser otrzymał rekomendację do zwolnienia z Guantanamo jeszcze w 2016 roku, za prezydentury Baracka Obamy, mimo to pozostał za kratkami aż do teraz. Obywatel Maroka był podejrzany o walkę w szeregach talibów w Afganistanie w 2001 roku. Podczas przesłuchania przed zwolnieniem wyraził skruchę za swoje "działania z przeszłości", choć nigdy nie postawiono mu zarzutów. Nasser został już przetransportowany do swojego kraju, gdzie znajdzie się pod nadzorem miejscowych władz.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Stany Zjednoczone są wdzięczne Królestwu Maroka za jego gotowość do wsparcia wysiłków USA, by zamknąć ośrodek Guantanamo Bay" - powiedział dziennikowi "New York Times" przedstawiciel administracji Joe Bidena. Jak dodał, władze starają się zmniejszyć liczbę więźniów, a ostatecznie zamknąć więzienie w bazie na Kubie. Proces ten trwa od schyłkowych lat administracji George'a W. Busha, jednak podczas rządów Donalda Trumpa znacznie wyhamował.

Więzienie dla podejrzanych o terroryzm

Obecnie w Guantanamo przebywa 39 więźniów, z czego 11 ma zarzuty popełnienia zbrodni wojennych. Spośród 28 pozostałych, 10 otrzymało rekomendację do zwolnienia pod warunkiem zagwarantowania dodatkowych środków bezpieczeństwa.

USA prowadzą negocjacje z państwami, do których więźniowie mieliby zostać przetransportowani.

Guantanamo

Więzienie w Guantanamo powstało za prezydentury George'a W. Busha, maksymalna liczba przetrzymywanych tam więźniów wynosiła 800, po czym zaczęła się zmniejszać. Prezydent Obama jeszcze bardziej ją ograniczył, lecz jego wysiłki zmierzające do zamknięcia więzienia zostały w dużej mierze storpedowane przez republikańską opozycję w Kongresie.

Autor:momo//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości