TVN24 | Świat

Spotkały się w Oksfordzie. "Jest jedyną przyjaciółką, dla której poszłabym na wagary"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg spotkała się z we wtorek na Uniwersytecie Oksfordzkim z Malalą Yousafzai, pakistańską działaczką na rzecz praw kobiet i laureatką Pokojowej Nagrody Nobla z 2014 roku. Nastolatka zapowiedziała tego samego dnia, że dołączy do belgijskich obrońców klimatu, biorących udział w strajku szkolnym organizowanym w Brukseli.

Malala Yousafzai jest studentką prestiżowego Uniwersytetu Oksfordzkiego. W opisie do zamieszczonego na Twitterze zdjęcia 22-letnia Pakistanka napisała o Gretcie Thunberg, że jest ona jedyną przyjaciółką, dla której poszłaby na wagary.

"Dzisiaj spotkałam się z moim wzorem do naśladowania. Co jeszcze mogę powiedzieć?" – napisała z kolei na Twitterze 17-letnia Greta Thunberg, która w Wielkiej Brytanii ma wziąć udział w strajku szkolnym organizowanym w Bristolu. Thunberg rozmawiała również z innymi studentami na temat zmian klimatu.

- Chcemy, aby wszyscy ludzie w Belgii wyszli na ulice i strajkowali z nami - powiedziała Greta Thunberg w nagraniu wideo opublikowanym we wtorek na Instagramie Anuny de Wever, jednej z czołowych postaci belgijskiego, młodzieżowego ruchu klimatycznego. "Rok 2020 nie zakończy się nieambitnym Europejskim Zielonym Ładem i celem na 2050 roku" - napisała De Wever na Instagramie. Aktywistka skrytykowała - jej zdaniem - zbyt mało ambitną unijną politykę klimatyczną. "6 marca będziemy maszerować ulicami, ponieważ wiemy, że możemy wszystko zmienić dzięki presji" - dodała.

Protest jest organizowany przez Youth for Climate Belgium oraz inne organizacje, jak Extinction Rebellion i Greenpeace.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: twitter/gretathunberg

Tagi:
Raporty: