Granica polsko-białoruska. Komisja Europejska: próba instrumentalizacji ludzi dla celów politycznych

Autor:
mjz,
karol
Źródło:
PAP
Rzecznik Komisji Europejskiej o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
Rzecznik Komisji Europejskiej o sytuacji na granicy polsko-białoruskiejEBS
wideo 2/21
EBSRzecznik Komisji Europejskiej o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Rzecznik Komisji Europejskiej Adalbert Jahnz, odpowiadając na pytanie o sytuację na granicy polsko-białoruskiej, powiedział, że to próba "instrumentalizacji ludzi dla celów politycznych". - Co bardzo mocno odrzucamy i opisujemy, jako formę agresji - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO NA TVN24 GO >>>

Podczas poniedziałkowego briefingu prasowego do Komisji Europejskiej po raz kolejny padło pytanie o ocenę sytuacji przy granicy polsko-białoruskiej.

Rzecznik KE Adalbert Jahnz odpowiedział, że w tej kwestii ważne jest, aby powiedzieć, kto jest za tę sytuację odpowiedzialny. - To próba, za którą stoi kraj trzeci, instrumentalizacji ludzi dla celów politycznych, co bardzo mocno odrzucamy i opisujemy, jako formę agresji - powiedział.

Zaznaczył, że KE w tej sprawie jest w kontakcie z polskimi władzami.

Sytuacja na granicy

Polska, Litwa, Łotwa i Estonia zarzucają Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na ich terytorium w ramach tzw. wojny hybrydowej. We wspólnym oświadczeniu premierzy Polski i krajów bałtyckich ocenili, że kryzys na granicach z Białorusią został zaplanowany i systematycznie zorganizowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Wezwali też władze białoruskie do zaprzestania działań prowadzących do eskalacji napięć.

W niedzielę funkcjonariusze Straży Granicznej udaremnili 74 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Z obserwacji Straży Granicznej wynika, że grupa migrantów, która od około trzech tygodni koczuje na wysokości miejscowości Usnarz Górny liczy od 24 do 30 osób.

Komisarz Unii Europejskiej do spraw migracji Ylva Johansson oświadczyła w piątek, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nie jest kwestią migracji, ale częścią agresji Łukaszenki na Polskę, Litwę i Łotwę w celu destabilizacji UE. Służby prasowe Komisji Europejskiej przekazały PAP, że jest to też stanowisko Unii Europejskiej, które było wyrażane wcześniej przez ministrów spraw zagranicznych państw UE.

Autor:mjz, karol

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości