TVN24 | Świat

Miliard dolarów w funduszu. Litwa zacieśnia współpracę z Tajwanem

TVN24 | Świat

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP

Tajwan wkrótce uruchomi fundusz pożyczkowy w wysokości jednego miliarda dolarów na realizację wspólnych projektów biznesowych z Litwą - ogłosiła litewska minister gospodarki Auszrine Armonaite. Zacieśnianie litewsko-tajwańskiej współpracy gospodarczej ma na celu zneutralizowanie strat, jakich litewski biznes doznaje z powodu konfliktu Wilna z Pekinem.

- Współpracując z jedną z najbardziej zaawansowanych gospodarek na świecie, możemy zyskać ogromne możliwości dla litewskich sektorów biznesowych o wysokiej wartości dodanej, takich jak produkcja biotechnologii czy innowacyjnych produktów - wskazała Auszrine Armonaite podczas wtorkowej konferencji prasowej. Poinformowała także, że obecnie Litwa czeka na konkrety dotyczące tajwańskich inwestycji.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Armonaite we wtorek odbyła wirtualne spotkanie z ministrem narodowej rady rozwoju Tajwanu Ming-Hsin Kungu, który podczas wspólnej konferencji przypomniał, że Tajwan już podpisał porozumienie o współpracy z Litwą w sześciu obszarach: szkolenia specjalistów w zakresie produkcji półprzewodników, rozwoju produkcji półprzewodników, rozwoju biotechnologii, przemysłu satelitarnego, badań naukowych oraz branży finansowej.

Tajwański minister wyraził też nadzieję, że tej wiosny Litwa otworzy w jego kraju swoje przedstawicielstwo.

Pod polityczną i gospodarczą presją Chin

Armonaite potwierdziła, że Litwa jest zainteresowana zwiększeniem obrotów handlowych z Tajwanem. Poinformowała, że już wkrótce litewskie firmy będą mogły zaangażować się w jedną z największych tajwańskich firm handlu internetowego PC Home i rozpocząć handel na tajwańskim rynku.

Zacieśnianie litewsko-tajwańskiej współpracy gospodarczej ma na celu zneutralizowanie strat, jakich litewski biznes doznaje z powodu konfliktu Wilna z Pekinem.

Litwa znajduje się obecnie pod polityczną i gospodarczą presją Chin, które domagają się cofnięcia jej decyzji z ubiegłego roku, zezwalającej Tajwanowi na otwarcie de facto ambasady w Wilnie. Chiny zablokowały między innymi wjazd litewskim towarom na swoje terytorium. 40 procent ankietowanych litewskich przedsiębiorstw przyznaje, że ma trudności w wyniku tego konfliktu.

Tajwan już wcześniej zapowiedział, że utworzy fundusz inwestycyjny dla Litwy o wartości 200 milionów dolarów, przeznaczony na inwestycje w przemysł. Wsparcie zapowiedział też litewski rząd.

Konflikt z Chinami szansą na rozwój

Armonaite powiedziała także, że konflikt z Chinami o otwarcie w Wilnie przedstawicielstwa Tajwanu jest dla Litwy impulsem do stania się jednym z najbardziej konkurencyjnych krajów regionu. - Ten kryzys, w który wpadliśmy, ponieważ Chiny zdecydowały się usunąć nas z systemu celnego, musi być dla nas szansą na stanie się najbardziej konkurencyjnym krajem, przynajmniej w regionie, ale - mam nadzieję - też w Unii Europejskiej - mówiła.

Minister wskazała, że w celu zwiększenia konkurencyjności Litwa powinna "stać się państwem jeszcze bardziej przyjaznym w kontekście podatkowym, być może rozważyć zrezygnowanie z opodatkowania zysków". Podkreśliła, że obecnie konieczne jest pogłębienie więzi gospodarczych z Tajwanem.

- Tajwan to jedna z najbardziej zaawansowanych gospodarek świata, dlatego Litwa przygotowuje się do otwarcia przedstawicielstwa handlowego w Tajpej. Mamy nadzieję, że ich inwestycje dotrą na Litwę, a nasi eksporterzy będą mogli eksportować na nowe rynki - powiedziała Armonaite. - Ważne jest nie tylko zaabsorbowanie strat, które obecnie ponoszą przedsiębiorstwa, ale także stworzenie nowych możliwości kierowania produktów na nowe rynki - dodała.

Minister poinformowała, że litewski rząd między innymi podjął decyzję o podwojeniu liczby swych biur handlowych na całym świecie. - Musimy wyjść z tego kryzysu silniejsi i bardziej konkurencyjni - oświadczyła.

Przed kilkoma tygodniami Niemiecko-Bałtycka Izba Gospodarcza poinformowała o problemach, z jakimi borykają się niemieccy inwestorzy na Litwie w wyniku konfliktu z Chinami. Media poinformowały, że Chiny wywierają presję na niemiecką firmę Continental, aby przestała używać litewskich komponentów.

Autor:tas//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości