Uczył wolności słowa, został zamordowany. Dostanie najwyższe odznaczenie państwowe

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Zamordowany nauczyciel historii Samuel Paty zostanie pośmiertnie odznaczony Orderem Narodowym Legii Honorowej - zapowiedział minister edukacji Francji. To najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie.

47-letni nauczyciel historii i geografii w liceum w Conflans-Sainte-Honorine na przedmieściach Paryża został w piątek brutalnie zamordowany przez 18-letniego Abdullaha A., urodzonego w Moskwie Czeczena. Ofiarę znaleziono z obciętą głową około 200 metrów od szkolnego budynku. Sprawca morderstwa został zastrzelony w trakcie policyjnej akcji. Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie "zabójstwa w związku z działalnością terrorystyczną".

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Wcześniej w październiku Paty pokazywał uczniom karykatury proroka Mahometa na zajęciach poświęconych wolności słowa. Rodzicie i uczniowie liceum twierdzą, że nie obrażał on Mahometa, proponował ponadto, by muzułmańskie dzieci opuściły klasę, by nie poczuły się urażone pokazywaniem karykatur proroka.  

Zapowiadając odznaczenie Orderem Narodowym Legii Honorowej minister edukacji Jean-Michel Blanquer BFMTV zapowiedział ponadto, że Samuel Paty zostanie również Komandorem Orderu Palm Akademickich.

CZYTAJ: "Wojna z wrogami Republiki". Minister nakazuje zamknięcie meczetu

Hołd narodowy

W niedzielę w Paryżu tysiące ludzi wyszły na ulice, by uczcić pamięć zabitego nauczyciela. Rząd zapowiedział wzmocnienie środków bezpieczeństwa w szkołach. W poniedziałek władze francuskie rozpoczęły serię akcji wymierzonych w ruch islamistyczny i obiecały "wojnę z wrogami Republiki". Policja przeprowadziła operacje przeciwko "kilkudziesięciu osobnikom" w ramach walki z islamizmem.

W środę we Francji odbędzie się ceremonia złożenia narodowego hołdu Paty'emu. Prezydent Francji Emmanuel Macron w poniedziałek zdecydował, że miejscem oddania hołdu będzie dziedziniec uniwersytetu Sorbona.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP