TVN24 | Świat

"Estonia - katastrofa na morzu" do obejrzenia w TVN24 GO

TVN24 | Świat

Autor:
mjz//now
Źródło:
TVN24, PAP
"Jaka prawda nie może wyjść na jaw?". Próba wyjaśnienia tajemnicy w filmie "Estonia - katastrofa na morzu"
"Fakty" TVN"Jaka prawda nie może wyjść na jaw?". Próba wyjaśnienia tajemnicy w filmie "Estonia - katastrofa na morzu"

W TVN24 GO można oglądać pięcioodcinkowy serial dokumentalny "Estonia - katastrofa na morzu". Produkcja discovery+ Originals zabiera widzów zza kulisy jednej z najtragiczniejszych katastrof morskich w historii powojennej Europy, której przyczyna do dziś owiana jest tajemnicą. Przy użyciu nowych technologii ekipa twórców filmu dotarła do wraku promu i natrafiła na dużą dziurę w kadłubie, która do tej pory nie została opisana w żadnej z ekspertyz. Premiera filmu w we wrześniu 2020 roku odbiła się szerokim echem i doprowadziła do wznowienia śledztwa w sprawie przyczyn katastrofy, w której zginęły 852 osoby.

OGLĄDAJ PIERWSZY ODCINEK "ESTONIA - KATASTROFA NA MORZU" NA TVN24 GO

Statek MS Estonia płynący z Tallina do Sztokholmu zatonął 28 września 1994 roku na międzynarodowych wodach u wybrzeża Finlandii, stając się miejscem spoczynku dla większości z 852 ofiar. Uratowano 137 osób. Wrak spoczywa na głębokości około 80 metrów w rejonie fińskiej wyspy Uto, między południowo-zachodnim wybrzeżem Finlandii a archipelagiem Wysp Alandzkich.

Dokument produkcji discovery+ Originals, który można oglądać na TVN24 GO, rzucił nowe światło na sprawę badania przyczyn katastrofy. Ujawniono w nim istnienie nieznanej wcześniej dziury w kadłubie statku, co doprowadziło do tego, że wznowiono prace międzynarodowej komisji.

ZOBACZ WSZYSTKIE ODCINKI "ESTONIA - KATASTROFA NA MORZU" NA TVN24 GO

Chociaż w ciągu ostatnich 27 lat przeprowadzono wiele różnych śledztw, osoby, które ocalały i krewni ofiar twierdzą, że wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Dlatego założyli fundację Mare Liberum. I chcą prywatnie zbadać wrak MS Estonia. W połowie lipca tego roku eksperci odkryli w kadłubie wraku dwa nieznane wcześniej pęknięcia o długości 10-15 metrów. Na razie nie jest jasne, czy pęknięcia powstały w związku z katastrofą, czy po zatonięciu statku.

Dokument "Estonia - katastrofa na morzu" do obejrzenia na TVN24 GOBiblioteka discovery+
"Estonia - katastrofa na morzu" Biblioteka discovery+

Jedna z największych katastrof morskich końca XX wieku

Aby można było nurkować przy "Estonii", konieczna była zmiana przepisów. W 1995 roku Szwecja, Finlandia i Estonia uchwaliły międzynarodowe prawo zabraniające nurkowania w pobliżu wraku, aby przeciwdziałać jego penetracji i naruszaniu "zbiorowej mogiły". Obecnie grozi za to grzywna oraz do dwóch lat więzienia. Nowelizacja, dopuszczająca działania ekspertów, weszła w życie 1 lipca.

Z oficjalnego raportu końcowego z 1997 roku, który opracowali eksperci trzech krajów, wynika, że przyczyną zatonięcia promu było oderwanie się furty dziobowej, w następstwie czego woda przedostała się na pokład samochodowy. W oficjalnym dokumencie nie ma mowy o dziurze w kadłubie

W katastrofie zginęły 852 osobyBiblioteka discovery+

Autor:mjz//now

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Biblioteka discovery+