Świat

"Emerytowany papież". Tak będzie tytułowany Benedykt XVI od 1 marca

Świat

Co papież będzie robił na emeryturze?
TVN 24Joseph Ratzinger papieżem będzie tylko do czwartku

- Po swej abdykacji Benedykt XVI będzie miał tytuł "emerytowanego papieża" - powiedział we wtorek dziennikarzom rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Wyjaśnił, że nadal do obecnego papieża po ustąpieniu będzie można zwracać się "Wasza Świątobliwość".

Na konferencji prasowej watykański rzecznik poinformował, że z całego świata napływają przesłania dla ustępującego w czwartek Benedykta XVI. - Są wśród nich telegramy od głów państw - zaznaczył.

Emeryt w białej szacie

Ponadto ks. Lombardi poinformował, że w papieskim apartamencie przejrzano wszystkie dokumenty, związane z zarządzaniem Kościołem, również z czasów, gdy Joseph Ratzinger był prefektem Kongregacji Nauki Wiary. - Wszystkie te materiały trafią do odpowiednich archiwów - powiedział rzecznik. Podkreślił, że Benedykt XVI zabierze ze sobą wyłącznie osobiste notatki.

Według informacji przekazanych przez rzecznika Watykanu, papież po abdykacji będzie nosić prostą białą sutannę. Benedykt XVI zmieni też kolor butów, z czerwonych na brązowe.

Jego papieski pierścień, nazywany "Pierścieniem Rybaka", zostanie natomiast, zgodnie z tradycją, zniszczony.

W momencie formalnego zakończenia pontyfikatu Benedykta XVI, o północy z czwartku na piątek, od drzwi papieskiego apartamentu odstąpią szwajcarscy gwardziści. O jego bezpieczeństwo od tego momentu będzie dbać watykańska policja.

Autor: adso/ja/k / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: