Chronili się tam po 11 września. Dowództwo wraca do atomowego bunkra

cheyennemountain.af.mil | USAFWejścia do bazy w Cheyenne chronią 25-tonowe drzwi mające wytrzymać atak nuklearny

Po dekadzie pracy na terenie bazy lotniczej Peterson, dowództwo obrony powietrznej i kosmicznej Ameryki Północnej (NORAD) schroni się z powrotem w atomowym bunkrze wewnątrz góry Cheyenne.

Decyzja, by dowództwo sił powietrznych i kosmicznych ponownie znalazło się w bazie wewnątrz góry Cheyenne, motywowana jest potrzebą zapewnienia mu ochrony przed impulsami elektromagnetycznymi - powiedział adm. William Gortney, głównodowodzący NORAD, na konferencji prasowej w Pentagonie.

Ochrona

- Trwają intensywne przygotowania, by na nowo przystosować obiekt w Cheyenne do naszych potrzeb oraz by zapewnić mu niezbędną komunikację. Choć sama baza nie była budowana z myślą o ochronie przed impulsami elektromagnetycznymi, sposób jej wykonania gwarantuje taki potencjał - dodał.

W ubiegłym tygodniu Pentagon przyznał warty 700 mln dolarów kontrakt na wyposażenie bazy w Cheyenne koncernowi zbrojeniowemu Raytheon. Realizacja kontraktu ma potrwać 10 lat i "służyć będzie usprawnieniu komunikacji oraz systemu ostrzegania przed zagrożeniami". W sumie na modernizację tego obiektu przeznaczono od 2013 roku ponad 850 mln dolarów.

Impulsy elektromagnetycznie mogą być zjawiskiem naturalnym, ale mogą być również celowo wykorzystywane przez nieprzyjaciela - pojawiają się m.in. przy ataku nuklearnym. Impulsy tego typu zdolne są zniszczyć sprzęt elektroniczny, w związku z czym Stany Zjednoczone przez lata same pracowały nad rozwojem zdolności ich wykorzystania bojowego.

Atomowy bunkier

Dowództwo NORAD zajmuje się monitorowaniem nieba i przestrzeni kosmicznej nad Ameryką Północną w celu ostrzegania przed atakami lotniczymi i rakietowymi.

Baza wewnątrz góry Cheyenne w stanie Kolorado powstała w połowie lat 60. XX wieku z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa amerykańskiemu dowództwu w przypadku ataku nuklearnego na terenie USA.

W czasie zamachów terrorystycznych w Waszyngtonie i Nowym Jorku 11 września 2001 roku baza została ze względów bezpieczeństwa odcięta od świata. Później większość jej personelu została jednak przeniesiona do centrum dowodzenia w piwnicach bazy lotniczej Peterson, zaś obiekt w górze Cheyenne pozostawał w rezerwie.

Zewnętrzne wejście do bazy w górze Cheyennecheyennemountain.af.mil

Autor: mm/ja / Źródło: insidedefence.com, defenceone.com

Źródło zdjęcia głównego: cheyennemountain.af.mil | USAF

Pozostałe wiadomości