Świat

Dowódca ukraińskiej marynarki odpowie za zdradę stanu. "Chciał złożyć broń Rosjanom"

Świat


Denys Berezowski, dowódca ukraińskiej marynarki wojennej, został zdymisjonowany. Przeciwko kontradmirałowi wszczęto też śledztwo w związku z ewentualną zdradą stanu, której mógł się dopuścić. Berezowski opublikował nagranie, w którym złożył przysięgę na wierność "narodowi krymskiemu". Wcześniej miał też wydać rozkaz dowódcom, by w razie blokady przez żołnierzy rosyjskich "nie stawali żadnego oporu" i "przekazywali im broń".

Decyzję o dymisji podjął w niedzielę p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Wcześniej minister obrony Ihor Teniuch odsunął Berezowskiego od pełnienia obowiązków dowódcy marynarki wojennej. Resort twierdzi, że na taki krok zdecydowano się "z powodu niezdolności do organizowania dowodzenia wojskami w ekstremalnych warunkach". Miejsce Berezowskiego zajął kontradmirał Serhij Hajduk.

Sam szef resortu obrony także nie uniknął konsekwencji w związku z całą sprawą. Zastępczyni sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Wiktoria Siumar poinformowała, że minister dostał naganę.

Według deputowanego partii Swoboda Jurija Syrotiuka Berezowski został odsunięty od pełnienia obowiązków już w niedzielę rano w związku z rozkazem, który wydał dowódcom jednostek na Krymie, aby w razie blokady przez żołnierzy rosyjskich "nie stawali żadnego oporu i przekazywali broń, amunicję i wszystko inne Rosjanom".

Kontradmirał składa przysięgę "narodowi krymskiemu"

Kontradmirał opublikował też w niedzielę film, na którym oświadcza, że złożył przysięgę na wierność "narodowi krymskiemu" i "przysięga wiernie wykonywać rozkazy naczelnego dowódcy Autonomicznej Republiki Krymu oraz miasta Sewastopola".

"Przysięgam wypełniać swój obowiązek, mężnie bronić życia i wolności mieszkańców Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopola" - zadeklarował. Szef krymskiego rządu Siergiej Aksjonow, którego według władz w Kijowie mianowano z naruszeniem konstytucji Ukrainy i Krymu, nazwał to "historycznym dniem narodzin wojsk Krymu".

W związku z tym oświadczeniem Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła przeciwko byłemu już dowódcy ukraińskiej marynarki wojennej śledztwo z artykułu o zdradzie stanu.

Autor: ŁOs//kdj / Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: