"Der Spiegel": Syryjskie myśliwce korzystają z lotnisk Iranu

aja.irIrańskie lotniska są otwarte dla syryjskich myśliwców

Umowa wojskowa między Iranem a Syrią umożliwia syryjskim samolotom bojowym korzystanie z bezpiecznych lotnisk na terenie Iranu - podał w niedzielę niemiecki tygodnik "Der Spiegel".

"Der Spiegel" powołuje się na tajny raport niemieckiego kontrwywiadu, Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV), którego autorzy wskazują na ścisłą współpracę wojskową między Teheranem a Damaszkiem.

Podpisana w listopadzie 2012 roku umowa wojskowa zezwala reżimowi syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada na stacjonowanie "dużej części lotnictwa na bezpiecznym terytorium irańskim i korzystanie w miarę potrzeby z tego potencjału" - czytamy w "Spieglu".

Elitarne oddziały w Syrii

Redakcja wskazuje przy tej okazji na inne formy syryjsko-irańskiej współpracy. Teheran finansuje oddziały Hezbollahu walczące w Syrii po stronie sił rządowych. Iran wysłał ponadto do Syrii elitarne oddziały Strażników Rewolucji, które bezpośrednio uczestniczą w walkach.

W wojnie domowej w Syrii od marca 2011 r. zginęło ponad 115 tysięcy ludzi. Prezydent Syrii zgodził się zniszczyć broń chemiczną w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego.

Syria w połowie września przystąpiła do Konwencji o zakazie broni chemicznej, której organem wykonawczym jest Organizacja ds.Zakazu Broni Chemicznej PCW. Dziś rozpoczęło się niszczenie chemicznego aresenału.

Autor: rf//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: aja.ir

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości