Wracają z Donbasu, popełniają samobójstwa

Świat

Walki w Donbasie trwają od 2014 roku. Na nagranie: ostrzelana szkoła w obwodzie donieckim facebook.com/Vyacheslav.Abroskin/
wideo 2/36

W ciągu ostatnich trzech lat około 500 ukraińskich żołnierzy popełniło samobójstwo po powrocie ze strefy walk z prorosyjskimi separatystami w Donbasie - pisze w piątek "Der Spiegel". Niemiecki tygodnik nie podaje źródła tej informacji. Ale w czerwcu taką liczbę podawał minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow.

Jak odnotowuje "Der Spiegel" ukraińscy weterani po powrocie do domu wykazują się agresywną postawą. Ilość skarg dotyczących przypadków przemocy domowej wzrosła ośmiokrotnie.

"Wielu z kombatantów zastrzeliło się" - pisze autor notatki opublikowanej w najnowszym wydaniu tygodnika.

500 przypadków samobójstw

Konflikt na wschodniej Ukrainie, gdzie armia ukraińska walczy z prorosyjskimi rebeliantami, wybuchł w kwietniu 2014 roku. Podczas walk z separatystami zginęło 2696 ukraińskich żołnierzy.

W czerwcu minister spraw zagranicznych Ukrainy Arsen Awakow, na łamach internetowej gazety "Ukraińska Prawda" napisał, że według danych prokuratorów wojskowych na początku czerwca 2017 roku odnotowano prawie 500 przypadków samobójstw żołnierzy po ich powrocie ze strefy działań bojowych.

Ukraińskie media, powołując się na dane międzynarodowej organizacji broniącej praw człowieka, podały wcześniej, że w 2015 roku, liczba skarg rodzin żołnierzy, którzy walczyli w Donbasie, dotyczących przemocy domowej po ich powrocie z wojny, wzrosła kilkakrotnie. Media informowały, że na Ukrainie nie ma rejestru żołnierzy walczących w Donbasie z problemami psychologicznymi, nie ma także oficjalnych statystyk, dotyczących samobójstw wśród takich wojskowych.

Autor: tas / Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, ukranews.com

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy

Tagi:
Raporty: