TVN24 | Świat

Francja wprowadza nowe restrykcje. "Znajdujemy się w piątej fali pandemii"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, Reuters

Szef francuskiego rządu Jean Castex ogłosił wprowadzenie nowych restrykcji przeciwepidemicznych. Na liście jest zaostrzenie protokołu sanitarnego w szkołach, rozszerzenie pracy zdalnej, ograniczenie imprez i początek szczepień dzieci w wieku 5-11 lat z tak zwanych grup zagrożonych już od 15 grudnia.

- Znajdujemy się w piątej fali pandemii i musimy kontynuować szczepienia przeciwko koronawirusowi - podkreślił szef rządu na konferencji prasowej.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

We Francji do tej pory szczepiono przeciwko koronawirusowi młodzież w wieku 12-17 lat. Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat spoza grup wrażliwych rozpoczęte zostaną po konsultacjach z naukowcami – poinformował Castex. Szczepienia dzieci nie będą obowiązkowe – oświadczył minister zdrowia Olivier Veran, dodając, że 80 dzieci jest obecnie hospitalizowanych we Francji, w tym 15 na oddziałach intensywnej opieki medycznej.

W szkołach premier ogłosił wprowadzenie protokołu sanitarnego tzw. 3. stopnia, co oznacza m.in. zaostrzenie obowiązku noszenia maseczek również podczas zajęć sportowych i na przestrzeniach otwartych, a nie jedynie podczas lekcji i w przestrzeniach zamkniętych, jak do tej pory. Klasy będą zamykane po stwierdzeniu trzech przypadków koronawirusa w tej samej klasie.

Ograniczyć spotkania

Castex poinformował również o zniesieniu obowiązku zapisów na dawki przypominające szczepionki przeciw COVID-19 dla osób powyżej 65. roku życia. Ponadto premier zalecił firmom powrót do pracy zdalnej. - Wszystkie firmy, które mogą, powinny zezwolić swoim pracownikom na dwa do trzech dni w tygodniu pracy zdalnej. Funkcjonariusze publiczni będą pracować zdalnie do trzech dni – oznajmił Castex.

Jeśli chodzi o imprezy świąteczne i biesiady, w tym wyjazdy czy seminaria, szef rządu zalecił, by z nich rezygnować. Od piątku we Francji na cztery tygodnie zostaną zamknięte dyskoteki, a premier zapowiedział zaostrzenie kontroli paszportów sanitarnych oraz wykluczył spożywanie posiłków w miejscach publicznych, gdzie nie jest kontrolowany ten dokument. Castex wykluczył jednak wprowadzenie ogólnokrajowego lockdownu i godziny policyjnej.

Wariant omikron

Veran ze swojej strony przekazał, że we Francji zarejestrowano 25 pozytywnych przypadków wariantu koronawirusa omikron, z których 21 pochodzi od osób powracających z Afryki Południowej, a cztery inne były wynikiem lokalnej infekcji.

Veran powiedział, że wariant omikron "wydaje się być znacznie bardziej zakaźny niż wariant delta". Przekazał również, że w kraju będzie możliwe szczepienie przeciwko COVID-19 wszystkich dzieci w wieku od 5 do 11 lat już od 20 grudnia, pod warunkiem że służba zdrowia da "zielone światło".

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: