Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol ogłosił stan wojenny w swoim kraju, ale Zgromadzenie Narodowe zagłosowało za jego zniesieniem. Komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych poparła wniosek w sprawie zatrzymania i doprowadzenia Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. Agenci CBA zatrzymali 13 osób, w tym proboszcza, w sprawie "fikcyjnych darowizn na cele kultu religijnego". Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 4 grudnia.
1. Stan wojenny w Korei Południowej
Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol ogłosił stan wojenny w swoim kraju. Przeciwko jego decyzji była nie tylko opozycja, ale także jego własna partia.
Ludzie wyszli na ulice. W rezultacie Zgromadzenie Narodowe zagłosowało za zniesieniem stanu wojennego, a prezydent ogłosił, że tak zrobi.
2. Komisja zdecydowała w sprawie Ziobry
Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości, obecnie poseł Prawa i Sprawiedliwości, stawił się spóźniony na posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych.
Komisja poparła wniosek w sprawie jego zatrzymania i doprowadzenia przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. Głosowanie poprzedziła długa i burzliwa dyskusja.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Komisja zdecydowała w sprawie Zbigniewa Ziobry
3. Proboszcz wśród aresztowanych
Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Płocku agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 13 osób w sprawie "fikcyjnych darowizn na cele kultu religijnego".
Wśród zatrzymanych jest proboszcz, który wystawiał dokumenty potwierdzające otrzymanie rzekomych darowizn na rzecz płockiej parafii - poinformował rzecznik koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Proboszcz wśród zatrzymanych w sprawie "fikcyjnych darowizn na cele kultu religijnego"
4. Raport końcowy komisji wizowej
Sejmowa komisja śledcza do spraw afery wizowej przyjęła raport końcowy wraz z poprawkami zgłoszonymi przez członków komisji reprezentujących większość sejmową i z częścią poprawek posła Konfederacji.
Komisja odrzuciła poprawkę wraz załącznikami autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Zdecydowała też, że skieruje 11 zawiadomień do prokuratury, m.in. na byłego szefa MSZ Zbigniewa Raua i byłego premiera Mateusza Morawieckiego.
5. Przyłębska zrezygnowała z funkcji prezesa TK
Trybunał Konstytucyjny poinformował, że Julia Przyłębska "jest sędzią kierującą pracami Trybunału", a nie prezesem.
Wcześniej w sobotę były minister edukacji i nauki, poseł PiS Przemysław Czarnek powiedział, że Przyłębska przestaje być prezesem TK. - W grudniu kończy się jej dziewięcioletnia kadencja sędziego TK - stwierdził, potwierdzając medialne doniesienia w tej sprawie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: HAN MYUNG-GU/PAP/EPA