TVN24 | Świat

Harry i Meghan tracą prawo do słowa "royal"

TVN24 | Świat

Autor:
momo/tr
Źródło:
Reuters, BBC

Brytyjski książę Harry i jego żona Meghan od wiosny tego roku przestaną używać marki SussexRoyal - poinformował rzecznik pary. Niedawno małżeństwo podjęło decyzję o rezygnacji z pełnienia funkcji w rodzinie królewskiej. 

Po podjętej na początku stycznia przez parę - noszącą tytuły księcia i księżnej Sussex - decyzji o ograniczeniu pełnienia obowiązków członków rodziny królewskiej trwały dyskusje, czy mogą oni używać nazwy SussexRoyal w swojej działalności publicznej.

Rzeczniczka Harry'ego i Meghan wyjaśniła, że zgodnie z obowiązującymi regulacjami dotyczącymi użycia słowa "royal", para nie będzie miała już do tego prawa i przyjęła to do wiadomości. Poinformował również, że w związku z tymi ustaleniami książę i księżna wycofali złożony w lipcu zeszłego roku wniosek o zarejestrowanie nazwy SussexRoyal jako chronionego znaku towarowego. - Książę i księżna skupiają się na planach utworzenia nowej organizacji non-profit, ale biorąc pod uwagę specyficzne zasady rządu brytyjskiego dotyczące używania słowa "royal" uzgodniono, że ich organizacja non-profit, gdy zostanie zaprezentowana wiosną tego roku, nie zostanie nazwana Sussex Royal Foundation. Od wiosny 2020 roku książę i księżna Sussex nie zamierzają używać słowa "SussexRoyal" na żadnym polu - oświadczyła rzeczniczka.

Poważny cios dla pary książęcej

Jak zauważa agencja Reutera, w tej chwili Harry i Meghan szeroko korzystają z tej monarchicznej "marki", między innymi w mediach społecznościowych. Konto pary na Instagramie, które obserwuje ponad 11 milionów użytkowników, nazywa się SussexRoyal, podobnie jak założona przez nich strona internetowa. Teraz te nazwy będą musiały zostać zmienione.  Harry I Meghan używają także zwrotów "SussexRoyal" i "Sussex Royal Foundation" jako znaku towarowego na swoich książkach, artykułach, ubraniach, czy w kampaniach charytatywnych. 

Według komentatorów zajmujących się rodziną królewską, utrata przez Harry'ego i Meghan prawa do marki SussexRoyal jest dla nich bardzo poważnym ciosem, bo to pod nią skupiała się cała dotychczasowa działalność, a ich książęce tytuły mają znacznie mniejszą moc przyciągania niż słowo "królewski".

Harry i Meghan rezygnują z książęcych obowiązków

Na początku stycznia tego roku książę Harry, młodszy syn następcy tronu księcia Karola oraz jego amerykańska żona Meghan niespodziewanie ogłosili na Instagramie, że zamierzają zrezygnować z funkcji członków rodziny królewskiej. Chcą sami się utrzymywać i planują dzielić czas między Wielką Brytanię i Amerykę Północną. Ich głównym zajęciem ma być prowadzenie fundacji charytatywnej.

Na początku tygodnia książę Harry i Meghan ogłosili, że formalnie zrezygnują z pełnienia swoich funkcji w rodzinie królewskiej 31 marca.

Jak poinformowała rzeczniczka pary, Harry i Meghan zachowają swoje tytuły Ich Królewskich Wysokości (HRH), ale nie będą ich więcej używać. Role w rodzinie królewskiej, które obecnie wypełniają, pozostaną nieobsadzone przez kolejne 12 miesięcy.

Harry'emu nie zostaną odebrane stopnie wojskowe, jednak żołd za nie zostanie zawieszony - donosi BBC.

Autor:momo/tr

Źródło: Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/NEIL HALL