Brytyjska minister spraw zagranicznych będzie kierowała negocjacjami z UE. David Frost zrezygnował

Autor:
mart//now
Źródło:
PAP
Brexit a Polacy w Wielkiej Brytanii. Czym jest status osoby osiedlonej?
Brexit a Polacy w Wielkiej Brytanii. Czym jest status osoby osiedlonej?
TVN24 BiS
TVN24 BiSBrexit a Polacy w Wielkiej Brytanii. Czym jest status osoby osiedlonej?

Liz Truss, brytyjska minister spraw zagranicznych, będzie kierowała negocjacjami z Unią Europejską w sprawie reformy protokołu północnoirlandzkiego. O sprawie poinformował w niedzielę wieczorem brytyjski rząd po tym, jak dotychczasowy negocjator ze strony Wielkiej Brytanii, David Frost, niespodziewanie zrezygnował ze stanowiska.

Minister spraw zagranicznych Liz Truss obejmie nowe obowiązki w trybie natychmiastowym. Zastąpi w tej roli Davida Frosta, który niespodziewanie zrezygnował dzień wcześniej. Frost w liście do premiera Borisa Johnsona, którego treść opublikowały w niedzielę brytyjskie media, przyznał, że jest zaniepokojony kierunkiem polityki rządu. Wskazał między innymi na sprawę, która według brytyjskich mediów przeważyła szalę - nowe restrykcje covidowe.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Musimy również nauczyć się żyć z covidem i wiem, że taki jest również twój instynkt. W lipcu podjąłeś odważną decyzję, mimo znacznego sprzeciwu, o ponownym otwarciu kraju. Niestety, nie okazała się ona nieodwracalna, jak tego chciałem, i wierzę, że ty również" - napisał Frost do Johnsona.

Kim jest Liz Truss?

Frost od lipca 2019 roku był głównym negocjatorem ze strony brytyjskiego rządu w rozmowach z Unią Europejską na temat warunków brexitu i późniejszej umowy handlowej, a następnie doradcą premiera do spraw europejskich i głównym negocjatorem w rozmowach z UE na temat implementacji umowy. Od marca tego roku był pełnoprawnym członkiem gabinetu. Wielka Brytania i UE prowadzą obecnie negocjacje w sprawie zmian w protokole północnoirlandzkim, która jest częścią umowy w sprawie brexitu.

Liz Truss została szefową brytyjskiej dyplomacji we wrześniu. Wcześniej była ministrem handlu międzynarodowego. Jest jednym z najpopularniejszych członków rządu Johnsona w oczach zwolenników Partii Konserwatywnej. Jest także wymieniana jako jedna z głównych kandydatek do zastąpienia Johnsona, gdyby posłowie konserwatystów zdecydowali się na jego odwołanie z funkcji lidera partii.

Autor:mart//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości