TVN24 | Świat

Łomem i młotem. W kominiarkach wdarli się do sztabu wyborczego opozycji

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
Reuters, TUT.by, Radio Swoboda

Grupa zamaskowanych młodych mężczyzn wyważa łomem drzwi sztabu niedopuszczonego do wyborów prezydenckich kandydata Wiktara Babaryki. Nagranie z monitoringu opublikowały niezależne białoruskie media. Babaryka jest w areszcie. Jego współpracownicy wspierają w walce z reżimem Alaksandra Łukaszenki Swiatłanę Cichanouską, główną rywalkę prezydenta w sierpniowym wyścigu o najwyższy urząd w państwie.

O tym, że do sztabu Wiktara Babaryki wtargnęli nieznani zamaskowani mężczyźni, białoruskie media poinformowały w środę. Podały, że w tym czasie przebywał tam prawnik i członek prezydium opozycyjnej Rady Koordynacyjnej Maksim Znak. W sztabie Babaryki aktywista miał udzielić wywiadu.

Znak, przed zatrzymaniem zdążył przekazać swoim współpracownikom, że "ktoś do nich przyszedł". Wysłał też SMS-a o treści: "kominiarki". Potem kontakt telefoniczny z opozycjonistą się urwał.

Łomem i młotkiem

Nagranie, opublikowane przez białoruskie niezależne media, a także przez Agencję Reutera, ukazuje kilkunastoosobową grupę młodych zamaskowanych mężczyzn, którzy najpierw dzwonią do drzwi, a później wywarzają je przy użyciu łomu. Napastnicy użyli także młotka. Po wyważeniu drzwi wtargnęli do środka. Później jeden z mężczyzn zasłonił kartką papieru znajdującą się na klatce schodowej bloku kamerę.

Niezależne białoruskie media relacjonowały, że sprawcy wynieśli ze sztabu Babaryki komputery i dokumentację. Białoruska sekcja Radia Swoboda podała, że zatrzymany w czasie akcji Znak został aresztowany. Podstawą aresztu są podejrzenia dotyczące publicznych wezwań do "przejęcia władzy".

Odrzucony kandydat

Wiktar Babaryka, były szef Biełhazprambanku, był uznawany za najpoważniejszego rywala Alaksandra Łukaszenki w sierpniowych wyborach prezydenckich. Zebrał 435 tysięcy podpisów pod swoją kandydaturą, co było rekordem w historii niepodległej Białorusi. Organy ścigania zarzuciły Babaryce machinacje finansowe, pranie pieniędzy i unikanie płacenia podatków. Centralna Komisja Wyborcza odrzuciła jego kandydaturę i nie dopuściła do wyborów prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia.

Babaryka przebywa w areszcie. Szefowa jego sztabu, Maryja Kalesnikawa wspiera w walce z reżimem Łukaszenki Swiatłanę Cichanouską, kandydatkę opozycji i główną rywalkę urzędującego prezydenta w wyścigu o najwyższy urząd w państwie.

Autor:tas

Źródło: Reuters, TUT.by, Radio Swoboda

Tagi:
Raporty: