Podziały "wywołały wiele szkód dla sprawy narodowej". Porozumieli się w sprawie wyborów

TVN24 | Świat

Autor:
akw\mtom
Źródło:
PAP

Rywalizujące ze sobą palestyńskie ugrupowania Hamas i Fatah porozumiały się w sprawie organizacji pierwszych od 14 lat wyborów na terytoriach palestyńskich, podaje AFP. Wybory mają się odbyć w ciągu pół roku.

O osiągnięciu porozumienia między ugrupowaniami Hamas i Fatah powiadomili agencję przedstawiciele obydwu ruchów. Porozumienie między szefem Hamasu Ismailem Haniją i prezydentem Autonomii Palestyńskiej z Fatahu Mahmudem Abbasem mówi o organizacji wyborów prezydenckich i parlamentarnych w Autonomii Palestyńskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Planowana naprawa "szkód sprawy narodowej"

Ostatnie takie wybory odbyły się w 2006 roku i wygrał je Hamas, tworząc rząd jedności narodowej pod przewodnictwem Hanii. Niedługo potem pomiędzy stronami doszło do zbrojnego konfliktu, w wyniku którego od 2007 roku terytoria palestyńskie były podzielone między rządzący Strefą Gazy islamistyczny Hamas i Zachodni Brzeg kontrolowany przez świecki Fatah.

- Zgodziliśmy się zorganizować najpierw wybory parlamentarne, później prezydenckie, a w końcu (wybory) rady centralnej Organizacji Wyzwolenia Palestyny w ciągu sześciu miesięcy - powiedział AFP przedstawiciel Fatahu, Dżibril Radżub. Potwierdził to obecny podczas rozmów prowadzonych w Stambule reprezentant Hamasu, Saleh al-Aruri.

Jak stwierdził przedstawiciel islamistów, podziały między palestyńskimi frakcjami "wywołały wiele szkód dla sprawy narodowej".

Porozumienie zawarto tuż po tym, jak Izrael doprowadził do normalizacji stosunków ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Bahrajnem. Palestyńczycy uznali to za "cios w plecy" ze strony państw arabskich.

Autor:akw\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock