"Napadli na nas w nocy. To była masakra, nie rozumiem, jak tak można robić"

Autor:
MAK/gp
Źródło:
TVN24/PAP
Prezes stowarzyszenia Kultury Polskiej o rosyjskim ostrzale wokół elektrowni jądrowej w Zaporożu (04.03.2022)
Prezes stowarzyszenia Kultury Polskiej o rosyjskim ostrzale wokół elektrowni jądrowej w Zaporożu (04.03.2022)TVN24/NEXTA
wideo 2/6
TVN24/NEXTAPrezes stowarzyszenia Kultury Polskiej o rosyjskim ostrzale wokół elektrowni jądrowej w Zaporożu

- W nocy dowiedzieliśmy się, że żołnierze rosyjscy strzelali do elektrostacji. Co możemy zrobić? Do wszystkich dzwonić - o rosyjskim ostrzale wokół elektrowni jądrowej w Zaporożu mówiła na antenie TVN24 Irena Szturowa, prezes Stowarzyszenia Kultury Polskiej w Zaporożu. Jak przekazał w piątek rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, pożar, który tam wybuchł w wyniku ostrzałów, został ugaszony.

Wojska rosyjskie ostrzelały w nocy z czwartku na piątek tereny wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na południu Ukrainy. W efekcie tego wybuchł pożar, który ostatecznie udało się ugasić. Irena Szturowa, prezes Stowarzyszenia Kultury Polskiej w Zaporożu mówiła na antenie TVN24 o tym, jak wyglądał atak z perspektywy mieszkańców miasta.

- W nocy dowiedzieliśmy się, że żołnierze rosyjscy strzelali do elektrostacji. Co możemy zrobić? Do wszystkich dzwonić, żeby powiadomić - mówiła Szturowa.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Dodała, że mieszkańcy cały czas sprawdzają bieżące informacje. - Jeżeli coś się dzieje, to do piwnicy idziemy, ale myślę, że jeszcze nie wszyscy mogą o tym wiedzieć, bo ludzie jeszcze śpią - mówiła.

Ostrzał i pożar w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Co wiemy?

Irena Szturowa dodała także, że wojska nie powinny atakować w nocy, "kiedy ludzie śpią" - Napadli na nas w nocy. To była masakra, nie rozumiem, jak tak można robić - mówiła.

Rosyjski atak w pobliżu elektrowni atomowej w ZaporożuTwitter/NEXTA

Pożar na terenie elektrowni ugaszony

Zaporoska Elektrownia Atomowa, położona w miejscowości Enerhodar na południu Ukrainy, stała się w nocy celem ataków Rosjan. W wyniku rosyjskiego ostrzału w jej bezpośredniej okolicy wybuchł pożar.

W piątek rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zapewnił, że pożar na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, który wybuchł w wyniku ostrzałów ze strony rosyjskiej armii, został ugaszony. Nie ma ofiar ani rannych.

Czytaj także: Państwowa Agencja Atomistyki: sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie

Jak przekazała amerykańska sekretarz energii Jennifer Granholm, po rozmowie ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, reaktory elektrowni w Zaporożu są bezpiecznie wyłączane. Dodatkowo potępiła rosyjskie działania wojenne wokół elektrowni i wezwała do ich zaprzestania.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:MAK/gp

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: npp.zp.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości