Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
pqv/adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Poniedziałek jest 348. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Ołeksij Reznikow, dotychczasowy minister obrony Ukrainy, żegna się z tym stanowiskiem. Prezydent Wołodymyr Zełenski wyraził przypuszczenie, że Rosjanie będą próbowali dokonać w lutym czegoś "symbolicznego", aby zrównoważyć wcześniejsze porażki. Papież Franciszek powiedział w niedzielę dziennikarzom, że jest gotów spotkać się z prezydentami Ukrainy i Rosji. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Ołeksij Reznikow, dotychczasowy minister obrony Ukrainy, żegna się z tym stanowiskiem - przekazał w mediach społecznościowych szef frakcji prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawid Arachamija. Jednocześnie poinformował, że jego miejsce zajmie obecny szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow. Reznikow pozostanie jednak w rządzie jako minister do spraw strategicznych gałęzi gospodarki.

> Prezydent Zełenski wyraził w niedzielę przypuszczenie, że Rosjanie będą próbowali dokonać w lutym czegoś "symbolicznego" aby zrównoważyć wcześniejsze porażki. Przyznał, że sytuacja w obwodzie donieckim jest "bardzo trudna". - Jest wiele doniesień, że okupanci chcą dokonać w lutym czegoś symbolicznego, aby zrównoważyć porażki, których doznali ubiegłym roku. Widzimy to w nasilającej się presji na różnych odcinkach frontu jak również w dziedzinie informacyjnej - powiedział w wieczornym nagraniu wideo.

> Ukraina wprowadziła sankcje wobec rosyjskiego sektora atomowego - powiadomił również Zełenski. Władze w Kijowie zwróciły się też do firm sponsorujących igrzyska olimpijskie, by nie dopuścić do udziału w imprezie rosyjskich sportowców.

> Wojska rosyjskie podejmują działania ofensywne na pięciu kierunkach na wschodzie Ukrainy – powiadomił w niedzielę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W Tokmaku, w obwodzie zaporoskim, okupanci wysiedlają mieszkańców. Do ich domów wprowadzają się kolaboranci.

> Jestem otwarty na spotkanie z dwoma prezydentami, Ukrainy i Rosji - przekazał w niedzielę dziennikarzom papież Franciszek. Wyjaśnił, że nie pojechał dotąd do Kijowa, ponieważ nie ma możliwości udania się również do Moskwy.

Autor:pqv/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości