Łukaszenka: Białoruś nie ma zamiaru brać udziału w wojnie

Autor:
tas\mtom
Źródło:
BiełTA, Kommiersant, tvn24.pl

Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że wojska białoruskie nie biorą udziału w "operacji specjalnej" Rosji w Donbasie. - Nie będziemy angażować się w wojnę, nikt nas o to nie prosił - powiedział białoruski przywódca w czasie czwartkowej narady z dowódcami wojskowymi. W czwartek Rosja zaatakowała Ukrainę, według informacji dochodzących z Ukrainy, także od strony granicy białoruskiej.

- Białoruś nie ma zamiaru brać udziału w wojnie - oświadczył Łukaszenka na czwartkowym spotkaniu operacyjnym z dowódcami wojska - podała państwowa agencja BiełTA. - Chcę jeszcze raz podkreślić: nasi ludzie muszą być pewni, że nie podejmiemy żadnych błędnych kroków. Żadnych. Nie będziemy angażować się w wojnę, to po pierwsze. Po drugie, nikt nas o to nie prosił. Jeszcze raz podkreślam: w razie potrzeby udzielimy wszelkiego możliwego wsparcia – zaznaczył białoruski przywódca, nie precyzując - jak zwrócił uwagę rosyjski dziennik "Kommiersant" - komu to wsparcie miałoby zostać udzielone.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Łukaszenka ponownie przypomniał o wzajemnych porozumieniach i zobowiązaniach Białorusi i Rosji w ramach Państwa Związkowego. - Jesteśmy sojusznikami, mamy odpowiednią umowę i nie ma co nam tego zarzucać – powiedział.

O najważniejszych wydarzeniach przeczytaj w relacji w tvn24.pl

Jak mówił, wcześniej wojsko białoruskie "ostrzegało ministra obrony Ukrainy przed możliwością konfliktu z Rosją, radząc, by skontaktował się ze sztabem generalnym rosyjskich sił zbrojnych", jednak - jak dodał Łukaszenka - "ukraiński minister nie zareagował".

Rozkaz ataku na Ukrainę

Putin wydał w czwartek nad ranem rozkaz przeprowadzenia "operacji specjalnej w Donbasie". Ukraińska straż graniczna przekazała, że wojska rosyjskie zaatakowały między innymi ukraińską granicę państwową z Rosją i Białorusią. "Atak na jednostki graniczne, patrole graniczne i punkty kontrolne odbywa się z użyciem artylerii, ciężkiego sprzętu i broni strzeleckiej" - podała straż w komunikacie.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potępili rosyjską agresję.

Autor:tas\mtom

Źródło: BiełTA, Kommiersant, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości