Atak na Krzywy Róg, są zabici i ranni

Źródło:
Suspilne, PAP
Siły rosyjskie zaatakowały Krzywy Róg
Siły rosyjskie zaatakowały Krzywy Róg Wołodymyr Zełenski/Facebook
wideo 2/3
Siły rosyjskie zaatakowały Krzywy Róg Wołodymyr Zełenski/Facebook

Dziewięć osób zginęło, a 29 zostało rannych w wyniku środowego ataku rosyjskiego na miasto Krzywy Róg - poinformowała Państwowa Służba do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. "Każdego dnia i każdej godziny rosyjski terror udowadnia, że Ukraina, wraz ze swoimi partnerami, musi wzmocnić swoją obronę powietrzną" - oznajmił reagując na ostrzał swojego rodzinnego miasta prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski.

Siły rosyjskie zaatakowały Krzywy Róg ok. godz. 16 czasu ukraińskiego (godz. 15 w Polsce). Portal telewizji Suspilne podał, że mieszkańcy miasta słyszeli wybuchy. W mieście i obwodzie dniepropietrowskim ogłoszono alarm powietrzny.

Dwie godziny później prokuratura obwodu dniepropietrowskiego poinformowała, że rosyjska rakieta spadła na budynki. Początkowo ukraińskie służby podawały, że w wyniku ataku zginęło siedem osób, a 20 zostało rannych. W kolejnych komunikatach Państwowej Służby do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (DSNS) liczba ofiar rosła. Najpierw do ośmiu zabitych i 21 rannych. Najnowszy komunikat mówi o dziewięciu ofiarach śmiertelnych i 29 rannych.

DSNS podała, że w operacji poszukiwawczej biorą udział funkcjonariusze różnych służb oraz wolontariusze, którzy "robią wszystko, co w ich mocy, aby uratować jak najwięcej osób". Dodano, że na miejscu zdarzenia pracują przewodnicy z psami poszukiwawczymi i psychologowie. "Funkcjonariusze policji dokumentują kolejną rosyjską zbrodnię wojenną" - zaznaczyła DSNS.

Kilka osób jest nadal uznawanych za zaginione - relacjonują reporterzy telewizji Suspilne.

Miejsce uderzenia rosyjskiego pocisku facebook.com/zelenskyy.official
Służby ratunkowe w miejsce uderzenia rosyjskiego pocisku facebook.com/zelenskyy.official

Pochodzący z Krzywego Rogu prezydent Wołodymyr Zełenski zareagował na atak wpisem na portalach społecznościowych. "Składam kondolencje rodzinom i przyjaciołom ofiar. Na miejscu pracują wszystkie niezbędne służby" - przekazał na kanale Telegram.

Prezydent podkreślił, że nowoczesne systemy obrony powietrznej są w stanie zapewnić maksymalną ochronę cywilom, ukraińskim miastom i żołnierzom na froncie. "Potrzebujemy ich tak bardzo, jak to tylko możliwe" - dodał Zełenski. 

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: Suspilne, PAP

Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/zelenskyy.official

Tagi:
Raporty: