Świat

Kilkudniowa bitwa o rządowy budynek. Nie żyje co najmniej trzech komandosów

Świat


Trzydniowa bitwa pomiędzy siłami bezpieczeństwa i świetnie wyszkolonymi napastnikami dobiegła końca - poinformował przedstawiciel indyjskiej policji. Bitwa, która miała miejsce w indyjskiej części Kaszmiru, była kolejną w ostatnich miesiącach, w której atakowane były indyjskiej siły bezpieczeństwa.

Trzech ciężko uzbrojonych i świetnie wyszkolonych bojowników w sobotę zaatakowało autobus wiozący policjantów w pobliżu miasta Śrinagar w indyjskiej części Kaszmiru. Następnie napastnicy przeprowadzili szturm na pobliskie rządowe centrum szkoleniowe, w którym przebywało ok. 100 osób, i zabarykadowali się w nim.

Ostatni szturm komandosów

Służbom bezpieczeństwa udało się szybko ewakuować przebywających w 5-piętrowym budynku ludzi, jednocześnie trwała jednak wymiana ognia z ukrywającymi się w nim napastnikami. Jak poinformował anonimowy przedstawiciel indyjskiej armii, walki trwały aż trzy dni, ponieważ budynek był duży, a bojownicy świetnie wyszkoleni.

- Walki skończyły się. Wszyscy trzej napastnicy zostali zabici - poinformował zastępca inspektora generalnego lokalnej policji Ghulam Hassan Bhat. Pierwszy z nich zginął w niedzielę, dwóch pozostałych w poniedziałek, gdy indyjscy komandosi przypuścili ostateczny szturm. Przez wiele godzin słychać było wymianę ognia i eksplozje, ostatnie piętro budynku stanęło w ogniu.

Kolejny krwawy atak

W bitwie zginęło w sumie sześć osób - trzech komandosów, dwóch policjantów oraz cywil, a co najmniej kilkanaście innych zostało rannych.

Był to kolejny atak na indyjskie służby bezpieczeństwa w ostatnich miesiącach. W jednym z poprzednich zaatakowana została baza sił powietrznych, w której bojownicy stawiali opór przez cztery kolejne dni.

O organizowanie ataków oraz szkolenie przeprowadzających je bojowników Indie w przeszłości oskarżały Pakistan. Kaszmir pozostaje terytorium spornym pomiędzy tymi dwoma państwami, odkąd w 1947 roku uzyskały one niepodległość.

Dwie wojny i terroryzm

Od tamtej pory Indie i Pakistan stoczyły z tego powodu dwie wojny, a Kaszmir został podzielony na zarządzany przez Indie stan Dżammu i Kaszmir oraz mniejszy, zarządzany przez Pakistan stan Azad Dżammu i Kaszmir.

W indyjskiej części Kaszmiru regularnie dochodzi do ataków muzułmanów na indyjskie siły bezpieczeństwa od 1989 roku.

Autor: mm//rzw / Źródło: Reuters, India Today, tvn24.pl