Świat

Assange broni Manninga i oskarża Obamę o ekstremizm

Świat


Założyciel WikiLeaks Julian Assange oskarżył we wtorek prezydenta USA Baracka Obamę o "ekstremizm w kwestii bezpieczeństwa narodowego" po tym, jak sąd uznał amerykańskiego żołnierza Bradleya Manninga winnym dokonania największego przecieku w historii Stanów Zjednoczonych. Manningowi grozi ponad 130 lat więzienia.

Bradley Manning został oskarżony o udostępnienie dziennikarzom, m.in. z portalu internetowego WikiLeaks setek tysięcy tajnych dokumentów. We wtorek został uniewinniony od najcięższego zarzutu - pomagania nieprzyjacielowi. Sąd uznał go jednak winnym 19 innych zarzutów, m.in. szpiegostwa i kradzieży. W środę rozpocznie się rozprawa, na której zapadnie wyrok. Żołnierzowi grozi ponad 130 lat więzienia.

"Niebezpieczny precedens"

Założyciel WikiLeaks Julian Assange nazwał Manninga "najważniejszym źródłem dziennikarskim, jakie kiedykolwiek widział świat". Stwierdził też, że żołnierz nie miał uczciwego procesu i wezwał do obalenia wyroku.

- Rząd trzymał Bradleya Manninga w celi, rozebranego do naga, odizolowanego, żeby go złamać, czyli w sposób oficjalnie potępiony jako forma tortur przez sędziego sprawozdawcę. To nigdy nie był uczciwy proces - powiedział Assange w czasie telekonferencji z terenu ekwadorskiej ambasady, gdzie przebywa od ponad roku.

Zapowiedział, że WikiLeaks i prawnicy Manninga nie spoczną, dopóki wyrok nie zostanie obalony. - To niebezpieczny precedens i przykład ekstremizmu w kwestii bezpieczeństwa narodowego. To krótkowzroczny wyrok, który nie może być tolerowany, a proces musi być powtórzony.

"Domniemany informator"

Assange nie potwierdził ani nie zaprzeczył jakoby Manning współpracował z WikiLeaks. Powiedział, że portal nigdy nie ujawnia swoich źródeł i zawsze je chroni. W stosunku do działalności Manninga używał słowa "domniemana".

- W 2008 roku wtedy jeszcze kandydat na prezydenta Barack Obama twierdził, że głośne mówienie o nieprawidłowościach jest aktem odwagi i patriotyzmu. Te ideały zostały przez Baracka Obamę całkowicie zdradzone - twierdził Assange.

- Jego domniemane działania są w sposób niekwestionowany bohaterskie. W tym sensie jest przykładem do naśladowania dla innych - bronił Manninga twórca WikiLeaks.

Autor: pk//tka / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości