Grupy przestępcze pomagają ciężarnym Rosjankom. Akcja służb w całej Argentynie

Autor:
asty
Źródło:
PAP
Służby bezpieczeństwa w Argentynie
Służby bezpieczeństwa w Argentynie
Reuters Archive
Reuters ArchiveSłużby bezpieczeństwa w Argentynie

Policja argentyńska prowadzi na terenie całego kraju obławę związaną z nasilonym po rozpoczęciu wojny na Ukrainie masowym napływem kobiet ciężarnych z Rosji - podają w czwartek argentyńskie media.

Celem obławy są osoby, które prowadzą agencje podróży, luksusowe hotele oraz prywatne kliniki medyczne, do których zgłaszają się ciężarne Rosjanki - poinformował wydawany w Buenos Aires dziennik "Clarin".

Cytujące policję lokalne media twierdzą, że operacja dotyczy 1200 śledztw związanych z procederem uzyskiwania obywatelstwa Argentyny przez masowo napływających do tego kraju Rosjan.

Biura podróży pomagają ciężarnym Rosjankom

W trakcie śledztwa potwierdzono już, że jedno z biur podróży pomagało ciężarnym Rosjankom w pobycie na terenie Argentyny, dopuszczając się fałszowania dokumentów, w tym między innymi pozwolenia na pobyt w tym południowoamerykańskim kraju.

Z informacji policji wynika, że jeden z hoteli w zamian za umieszczanie w nim ciężarnych Rosjanek i towarzyszących im osób miał otrzymać 6 milionów dolarów od jednej z agencji turystycznych.

Argentyńskie służbyReuters Archive

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę urodziło się w Argentynie kilkanaście tysięcy rosyjskich dzieci, co władze w Buenos Aires uznają za podejrzane. Według nich może chodzić o próby wyłudzenia argentyńskiego paszportu, z którym można podróżować w ruchu bezwizowym do 171 państw.

Argentyńska policja rozbiła siatkę fałszerzy dokumentów

W pierwszej połowie lutego władze Argentyny zaostrzyły działania przeciwko ciężarnym przybywającym z Rosji. Szefowa argentyńskiego urzędu ds. migracji Florencia Carignado podała, że kilka Rosjanek nie zostało wpuszczonych na terytorium Argentyny, gdyż zachodziło podejrzenie oszustwa w celu nabycia miejscowego obywatelstwa. Dodała, że mogło to służyć również do działań szpiegowskich.

Posiadanie urodzonego w Argentynie dziecka daje jego rodzicom prawo do legalnego pobytu, a po dwóch latach od narodzenia potomka uprawnia do otrzymania obywatelstwa tego kraju. Wydanie paszportu Argentyny rodzicom dziecka urodzonego w tym kraju jest możliwe, jeśli nawet nigdy tam nie mieszkali.

13 lutego argentyńska policja podała, że rozbiła siatkę fałszerzy dokumentów, którzy pomagali ciężarnym obywatelkom Rosji w legalizacji ich pobytu na terenie tego kraju. W zamian za wsparcie w szybkiej legalizacji pobytu miały one płacić od 20 do 35 tysięcy dolarów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Pozostałe wiadomości