TVN24 | Świat

Arcybiskup Józef Staniewski zwierzchnikiem Kościoła katolickiego na Białorusi

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Kościół katolicki na Białorusi. Nagranie archiwalne Reuters
wideo 2/2
Reuters Kościół katolicki na Białorusi. Nagranie archiwalne

Zwierzchnikiem Kościoła katolickiego na Białorusi został sufragan diecezji grodzieńskiej biskup Józef Staniewski. Papież Franciszek powołał hierarchę na urząd arcybiskupa mińsko-mohylewskiego.

Arcybiskup Józef Staniewski ma 52 lata, pochodzi z Zaniewicz na Grodzieńszczyźnie. Jak podaje portal Catholic.by, duchowny ukończył wojskową uczelnię techniczną i odbył służbę w wojsku, a następnie studiował w seminarium duchownym w Grodnie. W latach 90. ukończył prawo kanoniczne na KUL-u.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Również w pracy duszpasterskiej nowy zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi był związany z Grodzieńszczyzną. Święcenia biskupie otrzymał w 2014 roku i został wówczas biskupem pomocniczym diecezji grodzieńskiej. Wcześniej był rektorem seminarium duchownego w Grodnie. Od 2015 roku pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Białorusi.

Arcybiskup Józef StaniewskiWojtek Jargiło/PAP

W grudniu 2020 roku na emeryturę odszedł wieloletni zwierzchnik białoruskich katolików arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz. Wcześniej władze przez kilka miesięcy nie wpuszczały go do kraju w związku z krytykowaniem przez Kościół przemocy stosowanej przez reżim Alaksandra Łukaszenki wobec obywateli w czasie powyborczych protestów. 

Tymczasowym administratorem apostolskim w tym kraju był od stycznia biskup Kazimierz Wielikosielec.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wojtek Jargiło/PAP