TVN24 | Świat

Plan działań w przypadku wybuchu konfliktu zbrojnego między Chinami i Tajwanem

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Japonia i USA opracowały plan działań w przypadku wybuchu konfliktu między wojskami Chin i Tajwanu - podała tokijska agencja Kyodo. Jedną z możliwości jest utworzenie tymczasowej bazy US Marines na japońskich wyspach.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Komunistyczne władze Chin uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część swojego terytorium i nie wykluczają możliwości użycia siły, by przejąć nad nim kontrolę. Prawo Stanów Zjednoczonych zobowiązuje je natomiast do pomocy Tajwanowi w przypadku ataku.

System artylerii o wysokiej mobilności

Według źródeł agencji Kyodo amerykańskie wojska miałyby zostać rozlokowane w tymczasowej bazie na jednej z wysp archipelagu Riukiu (Nansei), leżącego pomiędzy Kiusiu a Tajwanem, w przypadku zbliżającego się konfliktu, gdyby rząd Japonii uznał, że zagraża on bezpieczeństwu kraju.

W takim wypadku Amerykanie umieściliby w tej bazie system artylerii rakietowej o wysokiej mobilności, a Siły Samoobrony Japonii (SDF), jak formalnie nazywa się japońska armia, byłyby odpowiedzialne za wsparcie logistyczne i zaopatrzenie w amunicję i paliwo. By uniknąć ataku, żołnierze amerykańskiej piechoty morskiej zmienialiby lokalizację bazy – twierdzą źródła.

Cel potencjalnego ataku

Utworzenie bazy oznaczałoby jednak, że wyspy staną się celem potencjalnego ataku Chin, co naraziłoby na niebezpieczeństwo ich mieszkańców. Aby wprowadzić plan w życie, Japonia musiałaby wprowadzić zmiany w swoim prawie – pisze Kyodo, cytując źródła.

Według nich rządy Japonii i USA oficjalnie zatwierdzą rozpoczęcie procedury formalizacji planu działań na początku stycznia, podczas spotkania szefów dyplomacji i ministrów obrony w formule "dwa plus dwa". Plan ten najprawdopodobniej spotka się z protestami Pekinu.

W ostatnich latach ChRL znacznie nasiliła działania militarne wokół Tajwanu, co rząd w Tajpej uznaje za próbę zastraszenia. Wśród tajwańskich urzędników pojawiają się obawy, że Chiny mogą w ciągu kilku lat osiągnąć zdolność do przeprowadzenia frontalnego ataku na wyspę. 

Rośnie napięcie w Cieśninie TajwańskiejPAP

Autor:tas

Źródło: PAP