TVN24 | Świat

Afganistan. W zamachach bombowych w zginęło co najmniej 11 osób

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
W Afganistanie dochodzi do wielu zamachów. Wideo archiwalne
Reuters ArchiveW Afganistanie dochodzi do wielu zamachów. Wideo archiwalne

W Mazar-i Szarif na północy Afganistanu i w Kabulu zamachowcy przeprowadzili w środę w sumie cztery ataki bombowe. W ich wyniku zginęło co najmniej 11 osób., przyznało się do nich tak zwane Państwo Islamskie.

W trzech zamachach bombowych w mieście Mazar-i Szarif na północy Afganistanu oraz w zamachu w meczecie w Kabulu zginęło w środę łącznie co najmniej 11 osób - poinformowały władze.

- Bomby zostały podłożone w trzech minibusach w różnych częściach miasta - przekazał Muhammad Asif Waziri, rzecznik policji prowincji Balch, której stolicą jest Mazar-i Szarif.

W zamachach na północy Afganistanu zginęło co najmniej dziewięć osób, a 15 jest rannych. Jak podaje AFP, afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdziło ponadto co najmniej dwie ofiary śmiertelne wybuchu w meczecie w Kabulu oraz 10 rannych. Stołeczny szpital przekazał informację o pięciu zabitych.

Tak zwane Państwo Islamskie przyznało się do zamachów

Do przeprowadzenia trzech zamachów bombowych w mieście Mazar-i Szarif na północy Afganistanu przyznało się tak zwane Państwo Islamskie. Według anonimowego źródła cytowanego przez agencję AP wszystkie ofiary to szyici.

Liczba zamachów bombowych w Afganistanie spadła od czasu przejęcia władzy przez talibów w sierpniu 2021 roku, jednak pod koniec kwietnia w kraju doszło do serii ataków, w których zginęło kilkadziesiąt osób. Do niektórych z również przyznała się organizacja Państwo Islamskie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters Archive

Pozostałe wiadomości