"Abwer", pomocnik Striełkowa, przemówił: nie mamy nic wspólnego z FSB

EPA"Abwer" na zdjęciu SBU

Serhij Zdriljuk - znany bardziej pod pseudonimem "Abwer", którym określa go Służba Bezpieczeństwa Ukrainy - zabrał głos. Prawa ręka Igora Girkina - znanego też jako Igor Striełkow - czyli przywódcy donieckich separatystów, zarzeka się, że on i jego szef nie mają nic wspólnego z rosyjskimi służbami specjalnymi.

W rozmowie z dziennikarzem Zdriljuk przyznał, że jest zastępcą Girkina w tzw. milicji Donbasu, a także komendantem trzech "garnizonów": w Konstantynówce, Dróżkówce i Gorłówce. Zarzekł się przy tym, że ani on, ani jego szef Girkin "Striełkow" nie mają powiązań z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa.

O Zdriljuku zrobiło się głośno kilka dni temu, gdy Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zidentyfikowała go jako agenta rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU o pseudonimie "Abwer". Chociaż Zdriljuk zarzeka się, że jest Ukraińcem z Winnicy, SBU twierdzi, że jest on obywatelem rosyjskim, choć ma też ukraiński paszport.

Według SBU "Abwer" - prawa ręka Girkina "Striełkowa" - dał się poznać już na Krymie, gdzie przeszedł trening sił specjalnych, a 12 kwietnia został przerzucony do Donbasu, by współkierować działaniami dywersyjnymi.

Ukraińskie służby twierdzą też, że "Abwer" brał udział w ataku na oficerów SBU 13 kwietnia, w którym zginął jeden z Ukraińców. Co więcej, SBU uważa, że "Abwer" brał też udział w porwaniu obserwatorów wojskowych OBWE 25 kwietnia w Słowiańsku. "Striełkow" z kolei jest według SBU zamieszany w brutalne zabójstwo Wołodymyra Rybaka, radnego miejskiego Gorłówki w obwodzie donieckim. Zmasakrowane ciało Rybaka znaleziono pod koniec kwietnia.

Operacja trwa

Tymczasem siły ukraińskie, wykorzystując śmigłowce i wozy opancerzone, kontynuują działania przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie kraju. Jak poinformował w niedzielę rano szef MSW Arsen Awakow, podczas wymiany ognia w Ługańsku zginął co najmniej jeden separatysta, a dwaj zostali ranni. Kramatorsk, w którym w sobotę wojsko odbiło siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), w niedzielę znów dostał się pod kontrolę separatystów, a nad budynkiem zawisła flaga separatystów.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mtom / Źródło: pravda.com.ua, PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości