746 z Państwa Islamskiego, 68 z Al-Nusry. Liczą zabitych w nalotach na Syrię

ReutersTym razem na celowniku Rakka w Syrii

865 osób, w tym 50 cywilów, zginęło od rozpoczęcia pod koniec września nalotów dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji na pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Według Obserwatorium, opozycyjnej organizacji z siedzibą w Wielkiej Brytanii, 746 zabitych to bojownicy IS, a rzeczywista liczba może być wyższa. Państwo Islamskie kontroluje znaczne obszary w Syrii i sąsiednim Iraku, gdzie jego bojownicy są atakowani przez siły koalicji od lipca.

Ponadto w nalotach zginęło też 68 członków powiązanego z Al-Kaidą ekstremistycznego ugrupowania Front al-Nusra. Wśród 50 ofiar cywilnych znalazło się ośmioro dzieci i pięć kobiet.

Koalicja bombarduje Syrię

Naloty w Syrii rozpoczęły się 23 września i skupiały się dotychczas na północnych prowincjach Aleppo, Dajr az-Zaur, Al-Hasaka, Ar-Rakka i Idlib - podało Obserwatorium. Jako podstawę prawną działań zbrojnych w Syrii USA podają artykuł 51 Karty Narodów Zjednoczonych, mówiący o prawie każdego członka ONZ do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony przeciw zbrojnej napaści. Stany Zjednoczone zapewniają, że poważnie traktują doniesienia o cywilnych ofiarach nalotów oraz że wypracowały procedurę do badania takich doniesień. Około 200 tys. ludzi zginęło w syryjskiej wojnie domowej, która trwa od marca 2011 r.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości