Wybory prezydenckie w Turcji

10 sierpnia 2014

Turcja może współpracować z Rosją przy kolejnych, po umowie na zakup rosyjskich rakiet S-400, projektach zbrojeniowych - powiedział we wtorek w Ankarze prezydent Recep Tayyip Erdogan po spotkaniu z przywódcą Rosji Władimirem Putinem. Prezydent Rosji przebywa w Turcji z dwudniową wizytą.

Przedstawiciele tureckich i rosyjskich władz spotkają się w przyszłym tygodniu, by sfinalizować umowę o dostarczeniu Turcji rosyjskich pocisków kierowanych ziemia-powietrze S-400 - poinformował w poniedziałek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan na wspólnej konferencji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Kolejna wizyta prezydenta Turcji w USA i kolejny incydent związany z biciem osób przeciw niemu protestujących. Trzech mężczyzn zakłócało jego wystąpienie w Nowym Jorku na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w wyniku czego zostali pobici i szybko wyprowadzeni z sali.

Premier Turcji Binali Yildirim ostro skrytykował deputowanego rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Ayhana Ogana za stwierdzenie, że po ubiegłorocznym puczu tworzone jest nowe państwo, którego założycielem jest prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ostro skrytykował na łamach tygodnika "Die Zeit" niemieckie władze, które zabroniły tureckiemu przywódcy wygłoszenia przemówienia na wiecu jego sympatyków w Niemczech. Według niego Niemcy "popełniają samobójstwo".

Premier Węgier Viktor Orban skrytykował w piątek "wrogie Turcji wypowiedzi głównych krajów Unii Europejskich". Zapowiedział, że Budapeszt nie będzie w tym uczestniczył, choć może to mieć dla jego kraju niemiłe konsekwencje. W czasie piątkowej wizyty w Ankarze nie szczędzili sobie z tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem serdeczności.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan stanął w niedzielę ponownie na czele rządzącej islamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), z której zgodnie z konstytucją musiał wystąpić w roku 2014, gdy został wybrany na szefa państwa.

Niemieckie władze po raz pierwszy przyznały kilku tureckim oficerom azyl polityczny - potwierdziło w poniedziałek MSW w Berlinie. Z wnioskiem o azyl w Niemczech wystąpiło dotychczas 414 tureckich wojskowych i dyplomatów obawiających się represji we własnym kraju.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapisał się z powrotem do islamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), której przewodnictwo ma wkrótce objąć. W 2014 r., kiedy został wybrany na szefa państwa, musiał - zgodnie z konstytucją - formalnie wystąpić z AKP.

Prokuratury w Szwajcarii i Turcji wszczęły w poniedziałek osobne śledztwa w sprawie transparentu, jaki pojawił się na sobotniej demonstracji w Bernie i przedstawiał tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana z przystawionym do głowy pistoletem.

Rządząca w Turcji Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) złożyła w sobotę w parlamencie, niecałe pół roku po udaremnionej próbie puczu, projekt reform konstytucyjnych, by wzmocnić prerogatywy prezydenta Tayyipa Recepa Erdogana i umożliwić mu sprawowanie władzy do 2029 roku.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ocenił w środę, że głosowanie w PE w sprawie natychmiastowego zamrożenia negocjacji akcesyjnych Ankary z Unią Europejską "nie ma dla jego kraju żadnego znaczenia". Ponownie oskarżył też UE o popieranie organizacji terrorystycznych.

Tysiące ludzi - głównie mieszkający we Francji Kurdowie - manifestowało w sobotę na paryskim placu Republiki, żądając zwolnienia aresztowanych w Turcji dziennikarzy i deputowanych. Wzywano Francję i Europę, by "zaprzestały popierania tureckiej dyktatury". Protesty odbywały się też w Niemczech.

Premier Turcji Binali Yildirim oświadczył we wtorek, że jego konserwatywno-islamska Partia Sprawiedliwości i Rozwoju zakończyła pracę nad propozycjami zmian konstytucji, które mają zmienić system władzy w Turcji z parlamentarno-gabinetowego na prezydencki.