Wenezuela wybrała Maduro

17 kwietnia 2013

Prezydent pogrążonej w głębokim kryzysie gospodarczym Wenezueli Nicolas Maduro wybrany w głosowaniu w 2018 roku na drugą kadencję, został w czwartek zaprzysiężony w Caracas. Ceremonia odbyła się w atmosferze międzynarodowej izolacji jego rządu.

Po niemal dwóch latach został wypuszczony z wenezuelskiego więzienia obywatel Stanów Zjednoczonych Joshua Holt - poinformowały władze w Caracas i Waszyngtonie. Biały Dom podziękował władzom Wenezueli za uwolnienie więźnia, podkreślił jednak, że jego polityka wobec wenezuelskiego reżimu nie zmieni się.

Obecny lewicowy prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zwyciężył w niedzielnych przyspieszonych wyborach prezydenckich - ogłosiła w niedzielę późnym wieczorem, czasu lokalnego Narodowa Rada Wyborcza (CNE). Jego rywale zapowiedzieli, że nie uznają wyniku wyborów.

Członkowie tak zwanej Grupy z Limy na zakończonym w sobotę w stolicy Peru - Limie - Szczycie Ameryk podpisali deklarację potępiającą lewicowego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, za doprowadzenie do katastrofy gospodarczej i humanitarnej jego kraju. Wiceprezydent USA Mike Pence wezwał do skutecznej izolacji Maduro.

Wenezuelski parlament, w którym większość ma opozycja, skierował do ONZ ostrzeżenie przed wysłaniem na wybory prezydenckie do Wenezueli zagranicznych obserwatorów. Jego zdaniem byłoby to równoznaczne z "legitymizacją farsy", jaką będzie to głosowanie.

Kontrolowana przez rząd Wenezueli Krajowa Rada Wyborcza postanowiła po podpisaniu w czwartek porozumienia z kilkoma kandydatami, którzy wyłamali się z decyzji zbojkotowania wyborów prezydenckich przez koalicję opozycyjną MUD, przesunąć ich termin z 22 kwietnia na drugą połowę maja.

Kandydat na prezydenta Wenezueli, Henri Falcon oświadczył w środę, że zaprosi do współpracy ekonomistę z Wall Street, Francisco Rodrigueza. Pokieruje on zespołem gospodarczym w gabinecie Falcona, jeśli wygrałby wybory prezydenckie - informuje Reuters.

W wyborach burmistrzów w Wenezueli, bojkotowanych przez największe, bardzo podzielone partie opozycyjne, wygrała rządząca Zjednoczona Partia Socjalistyczna Wenezueli (PSUV) w co najmniej 90 procent z 335 okręgów - poinformował prezydent kraju Nicolas Maduro.

Państwowa Komisja Wyborcza (CNE) w Wenezueli oświadczyła w niedzielę, że 6 maja rozpocznie kontrolę rezultatów wyborów prezydenckich z 14 kwietnia. Odmówiła jednak przyjęcia warunków opozycji, która chce przejrzenia wszystkich kart do głosowania określając je mianem "nierealnych".