Szef FBI zdymisjonowany

10 maja 2017

Przewodniczący komisji prawnej Izby Reprezentantów Bob Goodlatte i szef komisji nadzoru Trey Gowdy podjęli w sobotę decyzję o upublicznieniu zapisu zeznań byłego szefa FBI Jamesa Comeya, który w piątek odpowiadał na pytania na zamkniętym posiedzeniu obu komisji.

Prokurator Generalny USA Jeff Sessions powiedział w piątek, że jego resort zajmie się problemami, które inspektor generalny Departamentu Sprawiedliwości wymienił w raporcie w sprawie Federalnego Biura Śledczego (FBI). Chodzi między innymi o krytykę byłego szefa FBI Jamesa Comeya i śledztwo w sprawie wycieku mailowego ze sztabu Hillary Clinton.

Prezydent USA Donald Trump żądał lojalności, dementował doniesienia o rzekomej orgii z prostytutkami w Moskwie w 2013 roku i chciał zakończenia śledztwa FBI w sprawie swojego ówczesnego doradcy Michaela Flynna - wynika z notatek służbowych, jakie sporządził w 2017 roku ówczesny szef FBI James Comey. Ich treść wyciekła w czwartek do mediów.

Donald Trump jest człowiekiem "moralnie niezdolnym do bycia prezydentem", który traktuje kobiety jak "kawałki mięsa" - stwierdził były dyrektor FBI James Comey. W niedzielnym wywiadzie dla telewizji ABC News oświadczył również, że Trump jest kimś, "dla kogo prawda nie jest wielką wartością".

Prezydent USA Donald Trump nazwał w piątek byłego szefa FBI Jamesa Comeya "kłamliwą, oślizłą gnidą", którą miał "wielki zaszczyt zwolnić". Comey, zdymisjonowany w trakcie nadzorowania śledztwa w sprawie Russiagate, promuje w mediach swoją książkę na ten temat.

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Jeff Sessions poinformował w piątek, że były zastępca dyrektora FBI Andrew McCabe, który był zaangażowany w śledztwo w sprawie ingerencji Kremla w wybory prezydenckie w USA, został zwolniony z FBI w trybie natychmiastowym.

Republikański senator John McCain skrytykował w piątek prezydenta Donalda Trumpa za ataki na FBI i resort sprawiedliwości w związku z dochodzeniem w sprawie ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. - Te działania jedynie wzmacniają prezydenta Rosji - ocenił.

Szef CIA Mike Pompeo został przesłuchany w przez zespół specjalnego prokuratora Roberta Muellera - twierdzi telewizja NBC News. Chodzi o głośną sprawę, której celem jest zbadanie, czy Kreml ingerował w wybory prezydenckie USA i czy otoczenie Donalda Trumpa miało kontakty z Rosjanami bliskimi Kremlowi.

Były dyrektor FBI James Comey będzie od jesieni wykładał etykę na Uniwersytecie William & Mary, który sam ukończył. Comey został niespodziewanie zwolniony przez prezydenta Donalda Trumpa z FBI w maju 2017 roku w trakcie śledztwa w sprawie kontaktów ekipy Trumpa z Rosjanami.

Specjalny prokurator Robert Mueller, badający sprawę ingerowania przez Rosję w wybory w USA, poprosił Biały Dom o informacje na temat zwolnienia szefa FBI przez prezydenta Donalda Trumpa oraz spotkania jego syna z rosyjską prawniczką - podał dziennik "New York Times". Zarówno rzecznik Muellera, jak i Białego Domu, odmówili komentarza w tej sprawie.

Steve Bannon, były doradca strategiczny Białego Domu, nie zawiódł amerykańskich komentatorów, którzy po jego zwolnieniu z tej funkcji zapowiadali, że jeszcze nie raz da o sobie znać. W wywiadzie telewizyjnym Bannon zapowiedział, że będzie zwalczał wszystkich tych, "którzy popychają prezydenta w złym kierunku".

Prezydent Stanów Zjednocznych napisał w poniedziałek na Twitterze, że były dyrektor FBI James Comey w zapisanych przez siebie notatkach ujawnił tajne informacje. "To jest nielegalne" - dodał Donald Trump.