Sprawa Iwana Gołunowa

12 czerwca 2019

Po zakończeniu w Moskwie akcji protestu przeciwko fabrykowaniu spraw karnych policja zatrzymała sześć osób. W Petersburgu, gdzie analogiczny protest odbył się bez zgody władz lokalnych, doszło do zatrzymań co najmniej trzech osób.

Dziennikarz śledczy portalu Meduza Iwan Gołunow złożył zeznania w charakterze świadka - podał portal radia Echo Moskwy. Gołunow zeznawał w sprawie dotyczącej rozpowszechniania narkotyków, w której został wcześniej zatrzymany i umieszczony w areszcie domowym, a następnie uwolniony z braku dowodów winy.

Władimir Putin w "odpowiednim czasie" rozpatrzy prośbę ministra spraw wewnętrznych o zwolnienie dwóch generałów policji w związku ze sprawą dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa. Zapowiedział to rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dziennikarz został uwolniony z aresztu we wtorek, po bezprecedensowej akcji poparcia dla niego ze strony środowisk dziennikarskich, intelektualistów i aktywistów.

Po wtorkowym uwolnieniu dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa, środowa akcja na rzecz jego poparcia podzieliła środowiska dziennikarskie. Galina Timczenko, szefowa portalu Meduza, w którym pracuje Gołunow, wezwała dziennikarzy i aktywistów, by nie demonstrowali. Wielu wyszło jednak na ulice. Po godzinie 15 czasu polskiego OWD-Info - organizacja monitorująca zatrzymania w Rosji - podała, że policja zatrzymała ponad 400 osób.

Uwolnienie aresztowanego rosyjskiego dziennikarza śledczego Iwana Gołunowa stało się możliwe dzięki bezprecedensowej solidarności, którą okazało środowisko dziennikarskie i wywieranej przez nie presji - oceniają komentatorzy i osoby zaangażowane w tę sprawę. Gołunow we wtorek wieczorem opuścił budynek głównego zarządu śledczego policji w Moskwie. Podziękował za okazywane mu wsparcie i powiedział, że musi teraz "dojść do siebie".

Badający korupcję wśród rosyjskich urzędników dziennikarz Iwan Gołunow, zatrzymany po tym, jak prawdopodobnie podrzucono mu do samochodu narkotyki, wyszedł na wolność. Szef MSW w Moskwie zapowiedział wniosek do prezydenta Władimira Putina o zwolnienie wysokich rangą funkcjonariuszy policji. Sprawa Gołunowa wywołała duże protesty w Rosji i przybrała we wtorek nieoczekiwany obrót po komentarzach urzędników państwowych.

Sąd w Moskwie wydał w sobotę nakaz przeniesienia Iwana Gołunowa do aresztu domowego. Dziennikarza śledczego, znanego między innymi z ujawnienia afer korupcyjnych w Moskwie, zatrzymano pod zarzutem posiadania narkotyków. W postawione mu zarzuty nie wierzą dziennikarze, działacze opozycji i celebryci.

Rosyjski dziennikarz śledczy Iwan Gołunow, znany z materiałów o korupcji wśród moskiewskich urzędników, został zatrzymany w czwartek przez policję w stolicy Rosji i oskarżony o przestępstwa narkotykowe, do których się nie przyznaje - oświadczył jego prawnik. W piątek przed budynkiem MSW zebrała się grupa ludzi, by zaprotestować przeciwko zatrzymaniu dziennikarza, kilkanaście osób spotkało to samo.