Śmierć dziennikarki śledczej

24 października 2017

Syn byłego prezydenta Malty, prawnik Robert Abela, został wybrany na nowego przewodniczącego rządzącej Partii Pracy, a tym samym na szefa rządu. Na stanowisku premiera zastąpi Josepha Muscata, który w grudniu podał się do dymisji.

Parlament Europejski wyraża obawy o wiarygodność śledztwa na Malcie w sprawie zabójstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii. W przyjętej w środę rezolucji Parlament wskazuje, że ryzyko utrzyma się, dopóki premier Joseph Muscat nie ustąpi ze stanowiska. - Wydarzenia na Malcie w ostatnich latach doprowadziły do poważnych i utrzymujących się zagrożeń dla praworządności, demokracji i praw podstawowych - stwierdził Parlament Europejski.

Malta została wezwana przez unijnego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa do przyspieszenia reform zapewniających niezależność sądownictwa. Sprawa praworządności w tym kraju budzi wątpliwość Unii Europejskiej z powodu podejrzeń dotyczących wpływania przez władze Malty na postępowanie w sprawie zabójstwa w 2017 roku dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zwrócił się w liście do Charles'a Michela, szefa Rady Europejskiej, by przywódcy Unii zajęli się na zbliżającym się szczycie sprawą praworządności na Malcie. Delegacja Parlamentu Europejskiego, która na początku grudnia była na Malcie z misją, "zidentyfikowała kilka poważnych problemów" w kontekście oskarżeń o udział ludzi z kręgów władzy w zamordowaniu dziennikarki Daphne Caruany Galizii.

Premier Malty Joseph Muscat złożył w sobotę prywatną wizytę papieżowi. Franciszek przyjął go na audiencji mimo skandalu, jaki trwa na wyspie w związku z zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii. Szef maltańskiego rządu zapowiedział, że w styczniu przyszłego roku złoży dymisję.

Siedmioro deputowanych Parlamentu Europejskiego rozpoczęło we wtorek misję na Malcie. Mają zbadać, czy w kraju tym przestrzegana jest zasada rządów prawa. Wątpliwości pojawiły się w związku z zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii, opisującej korupcję przedstawicieli maltańskich władz. Stojąca na czele delegacji PE Holenderka Sophie in 't Veld orzekła po spotkaniu z premierem Josephem Muscatem, że "nie czuje się uspokojona".

Premier Malty Joseph Muscat powiedział w piątek swoim współpracownikom, że planuje wkrótce złożyć rezygnację - podał portal "Times of Malta". Decyzja szefa rządu ma mieć związek ze skandalem dotyczącym śmierci dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii, która zginęła w zamachu bombowym w 2017 roku. Według źródeł bliskich rządowi nowy premier ma zostać wybrany do stycznia.

Maltański minister turystyki Konrad Mizzi i szef kancelarii premiera Keith Schembri podali się we wtorek do dymisji - poinformował we wtorek Reuters. Według agencji, sprawa ma związek ze skandalem wokół zabójstwa znanej dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii. Tego samego dnia minister gospodarki Christian Cardona zapowiedział, że do czasu zakończenia dochodzenia powstrzyma się od wykonywania swoich obowiązków.

Maltańska policja zatrzymała w środę jednego z czołowych biznesmenów w tym kraju w związku z zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii. Funkcjonariusze przeprowadzili akcję, gdy Yorgen Fenech próbował opuścić wyspę swoim luksusowym jachtem. Reporterka zginęła w zamachu bombowym w 2017 roku.

Mężczyzna, podejrzany o pośrednictwo w zleceniu zabójstwa znanej maltańskiej dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii, został zatrzymany - poinformowały we wtorek źródła w maltańskiej policji. Redaktorka zginęła w zamachu bombowym w październiku 2017 roku. Według agencji Reutera, zatrzymanie pośrednika jest "potencjalnie dużym krokiem w dochodzeniu".

Porażka władz maltańskich w zidentyfikowaniu i ujęciu odpowiedzialnych za zabójstwo dziennikarki śledczej Daphne Caruana Galizia budzi obawy o rządy prawa w tym kraju - stwierdza ujawniony przesz Reutera raport Rady Europy. Galizia, jedna z najpopularniejszych dziennikarek śledczych na Malcie, zginęła w zamachu bombowym w październiku 2017 roku.

Na Malcie policja ustaliła tożsamość co najmniej trzech obywateli tego kraju, którzy ponad rok temu zorganizowali zabójstwo dziennikarki Daphne Caruany Galizii, piszącej o korupcji w najwyższych kręgach maltańskich władz - podał w niedzielę "The Sunday Times of Malta". Zdaniem policji dochodzenie w tej sprawie "osiągnęło bardzo delikatny etap".