Śmierć dziennikarki śledczej

24 października 2017

Syn byłego prezydenta Malty został premierem

Syn byłego prezydenta Malty, prawnik Robert Abela, został wybrany na nowego przewodniczącego rządzącej Partii Pracy, a tym samym na szefa rządu. Na stanowisku premiera zastąpi Josepha Muscata, który w grudniu podał się do dymisji.

"Poważne i utrzymujące się zagrożenia dla praworządności, demokracji i praw podstawowych"

Parlament Europejski wyraża obawy o wiarygodność śledztwa na Malcie w sprawie zabójstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii. W przyjętej w środę rezolucji Parlament wskazuje, że ryzyko utrzyma się, dopóki premier Joseph Muscat nie ustąpi ze stanowiska. - Wydarzenia na Malcie w ostatnich latach doprowadziły do poważnych i utrzymujących się zagrożeń dla praworządności, demokracji i praw podstawowych - stwierdził Parlament Europejski.

"Niezależność sądownictwa" i "autonomia prokuratury". Tego oczekuje KE od Malty

Malta została wezwana przez unijnego komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa do przyspieszenia reform zapewniających niezależność sądownictwa. Sprawa praworządności w tym kraju budzi wątpliwość Unii Europejskiej z powodu podejrzeń dotyczących wpływania przez władze Malty na postępowanie w sprawie zabójstwa w 2017 roku dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii.

Misja na Maltę "zidentyfikowała kilka poważnych problemów"

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zwrócił się w liście do Charles'a Michela, szefa Rady Europejskiej, by przywódcy Unii zajęli się na zbliżającym się szczycie sprawą praworządności na Malcie. Delegacja Parlamentu Europejskiego, która na początku grudnia była na Malcie z misją, "zidentyfikowała kilka poważnych problemów" w kontekście oskarżeń o udział ludzi z kręgów władzy w zamordowaniu dziennikarki Daphne Caruany Galizii.

W kraju chcą jego dymisji. Muscat złożył "ostatnią wizytę" papieżowi

Premier Malty Joseph Muscat złożył w sobotę prywatną wizytę papieżowi. Franciszek przyjął go na audiencji mimo skandalu, jaki trwa na wyspie w związku z zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii. Szef maltańskiego rządu zapowiedział, że w styczniu przyszłego roku złoży dymisję.

"Pozostawanie premiera na stanowisku dłużej niż to koniecznie jest jego kolejnym błędem"

Siedmioro deputowanych Parlamentu Europejskiego rozpoczęło we wtorek misję na Malcie. Mają zbadać, czy w kraju tym przestrzegana jest zasada rządów prawa. Wątpliwości pojawiły się w związku z zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii, opisującej korupcję przedstawicieli maltańskich władz. Stojąca na czele delegacji PE Holenderka Sophie in 't Veld orzekła po spotkaniu z premierem Josephem Muscatem, że "nie czuje się uspokojona".

Skandal wokół zabójstwa dziennikarki, rośnie "smutek i ból". Media: premier bliski rezygnacji

Premier Malty Joseph Muscat powiedział w piątek swoim współpracownikom, że planuje wkrótce złożyć rezygnację - podał portal "Times of Malta". Decyzja szefa rządu ma mieć związek ze skandalem dotyczącym śmierci dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii, która zginęła w zamachu bombowym w 2017 roku. Według źródeł bliskich rządowi nowy premier ma zostać wybrany do stycznia.

Sprawa zabójstwa dziennikarki wciąż nierozwiązana. Dymisje ministrów

Maltański minister turystyki Konrad Mizzi i szef kancelarii premiera Keith Schembri podali się we wtorek do dymisji - poinformował we wtorek Reuters. Według agencji, sprawa ma związek ze skandalem wokół zabójstwa znanej dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii. Tego samego dnia minister gospodarki Christian Cardona zapowiedział, że do czasu zakończenia dochodzenia powstrzyma się od wykonywania swoich obowiązków.

Znany biznesmen zatrzymany w związku z zabójstwem dziennikarki

Maltańska policja zatrzymała w środę jednego z czołowych biznesmenów w tym kraju w związku z zabójstwem dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii. Funkcjonariusze przeprowadzili akcję, gdy Yorgen Fenech próbował opuścić wyspę swoim luksusowym jachtem. Reporterka zginęła w zamachu bombowym w 2017 roku.