Pożary w Amazonii

26 sierpnia 2019

Śmierć aktywisty. "To była zasadzka, pułapka zorganizowana przez gangi"

- Chronimy naszą ziemię i życie, które na niej jest. Czasami się boję, ale musimy podnieść głowy i działać. Jesteśmy tu, by walczyć - tłumaczył jeszcze we wrześniu obrońca Puszczy Amazońskiej, Paulo Paulino Guajajara, pseudonim Wilk. Za tę walkę zapłacił najwyższą cenę. Indiański aktywista i członek grupy Strażników Lasu kilka dni temu został zabity.

Szamani, obrządek amazoński, viri probati. O czym dyskutują uczestnicy synodu biskupów

O szacunku dla roli szamanów, promowaniu wyrażania wiary przez "wizerunki i symbole" oraz możliwości wprowadzenia "obrządku amazońskiego" do liturgii Kościoła katolickiego piszą w podsumowaniach obrad poszczególne grupy uczestników trwającego w Watykanie synodu biskupów. Zgromadzenie odbywa się pod hasłem "Amazonia: nowe drogi dla Kościoła i ekologii integralnej".

Chcą zebrać miliardy na ochronę Amazonii

Prezydenci Francji, Chile i Kolumbii - Emmanuel Macron, Sebastian Pinera i Ivan Duque - przedstawili w poniedziałek w ONZ na marginesie szczytu klimatycznego plan ochrony Amazonii. Rząd Francji wesprze ten projekt sumą około 400 milionów złotych.

"Amazonia jest unicestwiana, by zaspokoić nasz apetyt"

Dyrektor organizacji Amazon Watch Andrew E. Miller ocenił, że "Amazonia jest unicestwiana, by zaspokoić apetyt na mięso". Dodał, że winne tych zniszczeń są Europa, Stany Zjednoczone i azjatyckie kraje, które "również sięgają po zasoby Amazonii".

Komisarz ONZ o "kurczeniu się przestrzeni demokratycznej" w Brazylii

Wysoka komisarz ONZ do spraw praw człowieka Michelle Bachelet oceniła, że w ostatnich miesiącach w Brazylii można zaobserwować "kurczenie się przestrzeni demokratycznej". Jej wypowiedź ostro skrytykował brazylijski prezydent Jair Bolsonaro, który zaatakował komisarz, byłą prezydent Chile.

Unia obiecuje Boliwii pomoc w ratowaniu Amazonii

Władze Boliwii, zwróciły się do Unii Europejskiej o pomoc w związku z pożarami lasów Amazonii. Bruksela już zapowiedziała, że w najbliższych dniach wyśle do tego kraju swoich ekspertów od pożarnictwa.

Brazylia jednak przyjmie pomoc. "Zarządzanie tymi funduszami leży w naszym zakresie"

Przyjmiemy wszelką pomoc zagraniczną w zwalczaniu pożarów lasów Amazonii - oświadczył we wtorek wieczorem rzecznik brazylijskiego prezydenta Jaira Bolsonaro, Rego Barros. Zastrzegł jednak, że to Brazylia będzie decydować, jak tę pomoc wykorzystać. W ostatnich dniach - w atmosferze spięć między Bolsonaro a prezydentem Francji Emmanuelem Macronem - brazylijski rząd odrzucał ofertę finansowej pomocy od G7.

"Płuca Ziemi są zagrożone, musimy znaleźć wspólne rozwiązania"

- Oczywiście, że to jest terytorium Brazylii, ale mamy tu do czynienia z lasami deszczowymi, które są ważne dla całego świata - mówiła w niedzielę Angela Merkel na marginesie spotkania grupy G7. Kanclerz Niemiec zaznaczyła - podobnie jak inni członkowie nieformalnej grupy największych gospodarek globu - że lasy Amazonii trzeba ratować. Zapowiedziano pomoc zarówno w tej sprawie jak i w likwidacji wyrządzonych przez ogień szkód.

Bolsonaro wysyła wojsko do walki z pożarami

Brazylijskie wojsko zostanie włączone do walki z pożarami lasów w Amazonii - zdecydował w piątek Jair Bolsonaro. Zgodnie z prezydenckim dekretem, armia będzie także współpracować z organami bezpieczeństwa publicznego i agencjami ochrony środowiska.

Ich dom płonie, nie zamierzają poddać się bez walki

Ogień jeszcze do niech nie dotarł, ale wiedzą, że niebawem go zobaczą. Plemię Mura mieszka w Puszczy Amazońskiej, która od wielu miesięcy płonie i każdego dnia jest wycinana. Są oburzeni decyzją prezydenta Brazylii, który konsekwentnie realizuje swój plan, nie zważając na nic ani na przyrodę, ochronę środowiska, ani na ludzi, którzy żyją tam od lat i mają tam swoje domy. Plemię Mura nie zamierza się jednak poddać bez walki.