Pięć ofiar pożaru w escape roomie

7 stycznia 2019
Mieszkańcy Koszalina modlili się za ofiary tragicznego wypadku w escape roomie
Mieszkańcy Koszalina modlili się za ofiary tragicznego wypadku w escape roomie
tvn24
tvn24Pięć ofiar pożaru w escape roomie w Koszalinie

W piątek 4 stycznia wieczorem w escape roomie w Koszalinie doszło do pożaru. W wyniku zatrucia tlenkiem węgla zginęło pięć uczennic gimnazjum: Julia, Karolina, Amelia, Wiktoria i Małgorzata. Poważnie poparzony został pracownik escape roomu. Policja prowadzi w tej sprawie śledztwo. Prokuratorski zarzut w związku z pożarem usłyszał Miłosz S., organizator escape roomu. Sąd w poniedziałek zdecydował o jego tymczasowym areszcie.

W piątek 4 stycznia po godzinie 17 w escape roomie przy ulicy Piłsudskiego 88 w Koszalinie doszło do pożaru, w wyniku którego zginęło pięć 15-latek, a poważnie ranny został 25-letni mężczyzna.

Tego samego dnia przesłuchano wstępnie właścicielkę budynku, w którym znajdował się escape room oraz najemcę pomieszczeń.

Koniec śledztwa w sprawie śmierci pięciu nastolatek w escape roomie

Ryszard Gąsiorowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie, poinformował, że zakończone zostało śledztwo w sprawie tragicznego pożaru w escape roomie. W ciągu dwóch tygodni prokuratorzy zdecydują, czy i w jakiej formie do sądu wysłany zostanie akt oskarżenia. Tragicznego dnia zginęło pięć nastolatek, które świętowały urodziny jednej z nich.

"Żadne pragnienie zysku nie powinno się odbywać kosztem bezpieczeństwa obywateli"

Rząd nie chce ograniczać działalności escape roomów, jednak muszą one być prowadzone w warunkach bezpieczeństwa - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w piątek. Na konferencji prasowej o wynikach przeprowadzonych kontroli w tego typu placówkach poinformowali szefowie ministerstw: spraw wewnętrznych i administracji oraz przedsiębiorczości i technologii.

Escape roomy mają być bezpieczniejsze. Minister podpisał rozporządzenie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński podpisał nowelę rozporządzenia w sprawie ochrony przeciwpożarowej - poinformował w piątek wydział prasowy resortu. Zmiany dotyczą między innymi zasad ewakuacji w obiektach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Przepisy są zmieniane po tragicznym pożarze w koszalińskim escape roomie, gdzie 4 stycznia zginęło pięć 15-latek.

Nieprawidłowości w 87 procentach escape roomów w całej Polsce

W trakcie kontroli escape roomów stwierdzono 1 600 nieprawidłowości – poinformowało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji. Resort pracuje nad zmianą przepisów mających wzmocnić ochronę przeciwpożarową budynków, w których prowadzona jest działalność o charakterze rozrywkowym.