Palestyna zwycięża na forum ONZ

30 listopada 2012
EPAPrezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych podwyższyło 29 listopada 2012 roku status Palestyny do poziomu nieczłonkowskiego państwa obserwatora ONZ. Za przyjęciem rezolucji w tej sprawie głosowała zdecydowana większość państw członkowskich ONZ - 138 ze 193.

Zaledwie dziewięć państw głosowało przeciwko przyjęciu tej rezolucji, 41 wstrzymało się od głosu - w tym także Polska.

Przyznanie Palestynie statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora ONZ oznacza uznanie państwa palestyńskiego, ale tylko strukturach tej organizacji. Taki sam status ma Watykan. Dzięki temu przedstawiciele Palestyny mogą pracować w komisjach ONZ, mogą także zabierać głos, ale bez prawa do głosowania, bo Palestyna nadal nie jest członkiem ONZ. Podwyższenie statusu w ONZ otwiera Palestynie drogę do ofensywy prawnej przeciwko Izraelowi w Międzynarodowym Trybunale Karnym. Rezolucja ONZ nie obliguje żadnego z krajów członkowskich do formalnego uznania państwa palestyńskiego.

USA zamykają palestyńską misję dyplomatyczną i grożą sankcjami trybunałowi ONZ

Administracja Donalda Trumpa podjęła w poniedziałek decyzję o zamknięciu placówki dyplomatycznej Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) w Waszyngtonie. Palestyńscy liderzy nazwali ten ruch "deklaracją wojny". Doradca prezydenta USA zagroził także sankcjami Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w przypadku objęcia Stanów Zjednoczonych śledztwem.

Palestyńczycy za wznowieniem procesu pokojowego

Szef palestyńskiego MSZ Rijad al-Malki wyraził gorące poparcie dla inicjatywy Francji, która zaproponowała w czwartek zorganizowanie 30 maja w Paryżu międzynarodowego spotkania na szczeblu ministrów w celu wznowienia izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego.

Abbas wzywa USA do poparcia konferencji o pokoju z Izraelem

Palestyński prezydent Mahmud Abbas wezwał w niedzielę Stany Zjednoczone, aby poparły zorganizowanie międzynarodowej konferencji w celu zainicjowania rozmów pokojowych z Izraelem. Abbas spotkał się tego dnia w Ammanie z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym.

"Państwo Palestyna" już w użyciu

Władze palestyńskie zaczęły używać w oficjalnych dokumentach określenia "Państwo Palestyna". To następstwo listopadowej decyzji ONZ o przyznaniu Palestyńczykom wyższego statusu w tym gremium - poinformowała oficjalna agencja Wafa.

Izraelscy nacjonaliści: Negocjacje po ustąpieniu Abbasa

Ewentualne wznowienie izraelsko-palestyńskich negocjacji pokojowych będzie możliwe dopiero po ustąpieniu palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa - oświadczył przywódca ultranacjonalistycznej partii Nasz Dom Izrael Awigdor Lieberman.

Izrael: Nie zrezygnujemy z budowy osiedli

Przedstawiciel kancelarii izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu powiedział w poniedziałek, że bez względu na międzynarodowe naciski Izrael nie wycofa się z planów rozszerzenia żydowskich osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu i w Wschodniej Jerozolimie.

Steve Wonder odwołuje koncert dla Izraela. "Jestem przeciw wojnie"

Stevie Wonder, legendarny wykonawca przeboju "I’ve Just Called To Say I Love You", odwołał swój występ na gali pozyskiwania funduszy dla żołnierzy armii izraelskiej i rodzin tych poległych na wojnie. - Biorąc pod uwagę bardzo delikatną sytuację na Bliskim Wschodzie nie będę koncertował. Jestem przeciwko wojnie, każdej i gdziekolwiek - zaznaczył muzyk.

Izrael zakręcił Palestynie kurek z pieniędzmi

Izraelski rząd poinformował w niedzielę, że zablokował transfer środków z podatków należnych Autonomii Palestyńskiej. Decyzja jest związana z przyznaniem w czwartek Palestyńczykom statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora ONZ.

Izrael stracił część sojuszników w Europie

- Nadszedł czas, aby świat powiedział "nie" izraelskiej okupacji - po tych słowach Mahmuda Abbasa ponad 2/3 członkowskich ONZ przyznało Palestyńczykom status nieczłonkowskiego państwa obserwatora tego gremium. To wielki sukces samego prezydenta Autonomii Palestyńskiej. W czwartkowym głosowaniu okazało się też, że Izrael stracił niektórych swych dotychczasowych europejskich sojuszników.

Polska wśród wątpiących. Wstrzymała się

Polska wstrzymała się od głosu w czwartkowym głosowaniu na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych ws. przyznania Autonomii Palestyńskiej statusu państwa obserwatora. - Jesteśmy za powstaniem dwóch demokratycznych państw (Palestyny i Izraela - red.) żyjących obok siebie w bezpiecznych granicach, ale uważamy, że środkiem do tego są bezpośrednie negocjacje - powiedział szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Głosowanie w ONZ "nie zmieni niczego w regionie"

Izrael nie anuluje żadnych porozumień z Palestyńczykami w ramach retorsji po głosowaniu w ONZ w sprawie podniesienia palestyńskiego statusu - zapewnił izraelski rząd. Premier Benjamin Netanjahu oświadczył z kolei, że głosowanie w ONZ w sprawie przyznania Palestyńczykom statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora "nie zmieni niczego w regionie".

Palestyna chce podnieść swój status. Polska wstrzyma się od głosu

Wieczorem czasu polskiego Palestyńczycy na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ będą domagali się podniesienia swojego statusu do nieczłonkowskiego państwa obserwatora (non-member observer state). Grozi to odwetem ze strony Izraela i USA. Polska w głosowaniu wstrzyma się od głosu.

Nadchodzi "upokarzająca porażka" Izraela

Zgromadzenie Ogólne ONZ zagłosuje dzisiaj nad podniesieniem statusu Palestyńczyków w tej organizacji. Jest niemal pewne, że przytłaczająca większość państw wyrazi na to zgodę. - Izrael poniesie upokarzającą polityczną porażkę i stanie w obliczu izolacji - ocenia izraelski dziennik "Haarec".

Francja zagłosuje w ONZ na korzyść Palestyny

Francja zagłosuje w tym tygodniu za przyznaniem Palestyńczykom w ONZ statusu nieczłonkowskiego państwa obserwatora - poinformował we wtorek minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.