Nowe rozdanie w Unii Europejskiej
2 lipca 2019Donald Tusk przedstawił 2 lipca decyzje Rady Europejskiej dotyczące obsadzenia najważniejszych unijnych stanowisk. 16 lipca Parlament Europejski zaakceptował wybór Niemki Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. Inne czołowe funkcje mają objąć Hiszpan Josep Borrell, Francuzka Christine Lagarde oraz Belg Charles Michel.
Najwięcej emocji wzbudziło nominowanie przez unijnych przywódców Ursuli von der Leyen z Europejskiej Partii Ludowej na szefową Komisji Europejskiej.
16 lipca jej kandydaturę zaakceptował Parlament Europejski. Dotychczasowa niemiecka minister obrony zastąpi Jean-Claude’a Junckera.
W głosowaniu von der Leyen zdobyła 383 głosy eurodeputowanych. 327 osób zagłosowało przeciw. 22 europosłów wstrzymało się od głosu.
- To dla mnie ogromny zaszczyt, że zostałam wybrana na to stanowisko. Dziękuję serdecznie za pokładane we mnie zaufanie. To jest zaufanie wobec Europy. To wiara w silną, zjednoczoną Europę od wschodu po zachód, od południa po północ. To wiara w Europę, która jest gotowa do walki o przyszłość zamiast wzajemnego zwalczania się. Państwo zaufali Europie, która będzie mogła wziąć na swoje barki, wspólnymi siłami, wszystkie wielkie wyzwania naszych czasów - mówiła po głosowaniu von der Leyen.
Według Reutersa zgłoszenie Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej to efekt porozumienia francusko-niemieckiego. Częścią tej umowy ma być też powierzenie Christine Lagarde, dyrektor zarządzającej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, stanowiska szefa Europejskiego Banku Centralnego.
Przedstawiciel każdego kraju i debata w komisjach
Zgodnie z procedurami kolejnym krokiem po wyborze przewodniczącego Komisji Europejskiej powinno być ustalenie jej składu. W tym przypadku to Rada Europejska w porozumieniu z nowo wybranym przewodniczącym Komisji przyjmuje listę kandydatów na komisarzy, po jednym z każdego państwa członkowskiego. Kandydaci na komisarzy prezentują się przed komisjami parlamentarnymi właściwymi w poszczególnych dziedzinach. Stanie się to najprawdopodobniej we wrześniu.
Następnie komisje parlamentarne będą obradowały za zamkniętymi drzwiami, aby przygotować ocenę wystąpienia oraz kompetencji kandydata. Ocena ta jest wysyłana przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego. W przeszłości zdarzyło się, że negatywna ocena spowodowała wycofanie kandydatury.
Cały skład Komisji Europejskiej, w tym osoba przewodniczącego oraz wysokiego przedstawiciela ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, musi zostać następnie zatwierdzony przez europarlament w jednym głosowaniu. Przewodniczący i komisarze po zatwierdzeniu przez europarlament są oficjalnie mianowani przez Radę, która podejmuje decyzję większością kwalifikowaną.
Borrell na szefa dyplomacji
2 lipca Donald Tusk poinformował, że Rada Europejska nominowała socjalistę Josepa Borrella na szefa unijnej dyplomacji UE. 72-letni Hiszpan w latach 2004-2007 piastował funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.
Oto następca Tuska
Głosowaniu deputowanych nie będzie podlegał dotychczasowy premier Belgii, reprezentujący frakcję liberałów Charles Michel, który został wybrany na następcę Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej.
Europarlament Davida Sassoliego
Swojego nowego przewodniczącego Parlament Europejski wybrał 3 lipca. Zwycięzcą okazał się Włoch, David Sassoli. Jego kandydatura została wysunięta przez frakcję Socjalistów i Demokratów.
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/ @RenewEurope