Nowe rozdanie w Unii Europejskiej

2 lipca 2019
Parlament Europejski wybrał Ursulę von der Leyen na szefową Komisji Europejskiej
tvn24Von der Leyen zapowiada, że jej KE będzie twardsza w sprawie praworządności niż obecna

Donald Tusk przedstawił 2 lipca decyzje Rady Europejskiej dotyczące obsadzenia najważniejszych unijnych stanowisk. 16 lipca Parlament Europejski zaakceptował wybór Niemki Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. Inne czołowe funkcje mają objąć Hiszpan Josep Borrell, Francuzka Christine Lagarde oraz Belg Charles Michel.

Najwięcej emocji wzbudziło nominowanie przez unijnych przywódców Ursuli von der Leyen z Europejskiej Partii Ludowej na szefową Komisji Europejskiej.

16 lipca jej kandydaturę zaakceptował Parlament Europejski. Dotychczasowa niemiecka minister obrony zastąpi Jean-Claude’a Junckera.

W głosowaniu von der Leyen zdobyła 383 głosy eurodeputowanych. 327 osób zagłosowało przeciw. 22 europosłów wstrzymało się od głosu.

- To dla mnie ogromny zaszczyt, że zostałam wybrana na to stanowisko. Dziękuję serdecznie za pokładane we mnie zaufanie. To jest zaufanie wobec Europy. To wiara w silną, zjednoczoną Europę od wschodu po zachód, od południa po północ. To wiara w Europę, która jest gotowa do walki o przyszłość zamiast wzajemnego zwalczania się. Państwo zaufali Europie, która będzie mogła wziąć na swoje barki, wspólnymi siłami, wszystkie wielkie wyzwania naszych czasów - mówiła po głosowaniu von der Leyen.

KIM JEST URSULA VON DER LEYEN?

UNIJNI LIDERZY OBRADOWALI OD NIEDZIELI. CZYTAJ WIĘCEJ >

Według Reutersa zgłoszenie Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej to efekt porozumienia francusko-niemieckiego. Częścią tej umowy ma być też powierzenie Christine Lagarde, dyrektor zarządzającej Międzynarodowego Funduszu Walutowego, stanowiska szefa Europejskiego Banku Centralnego.

Nowa Komisja Europejska. Wirtualne studio w TVN24BIS
Nowa Komisja Europejska. Wirtualne studio w TVN24BIStvn24bis
wideo 2/19

CZYTAJ WIĘCEJ O CHRISTINE LAGARDE

Przedstawiciel każdego kraju i debata w komisjach

Zgodnie z procedurami kolejnym krokiem po wyborze przewodniczącego Komisji Europejskiej powinno być ustalenie jej składu. W tym przypadku to Rada Europejska w porozumieniu z nowo wybranym przewodniczącym Komisji przyjmuje listę kandydatów na komisarzy, po jednym z każdego państwa członkowskiego. Kandydaci na komisarzy prezentują się przed komisjami parlamentarnymi właściwymi w poszczególnych dziedzinach. Stanie się to najprawdopodobniej we wrześniu.

Następnie komisje parlamentarne będą obradowały za zamkniętymi drzwiami, aby przygotować ocenę wystąpienia oraz kompetencji kandydata. Ocena ta jest wysyłana przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego. W przeszłości zdarzyło się, że negatywna ocena spowodowała wycofanie kandydatury.

Cały skład Komisji Europejskiej, w tym osoba przewodniczącego oraz wysokiego przedstawiciela ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, musi zostać następnie zatwierdzony przez europarlament w jednym głosowaniu. Przewodniczący i komisarze po zatwierdzeniu przez europarlament są oficjalnie mianowani przez Radę, która podejmuje decyzję większością kwalifikowaną.

Borrell na szefa dyplomacji

2 lipca Donald Tusk poinformował, że Rada Europejska nominowała socjalistę Josepa Borrella na szefa unijnej dyplomacji UE. 72-letni Hiszpan w latach 2004-2007 piastował funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Oto następca Tuska

Głosowaniu deputowanych nie będzie podlegał dotychczasowy premier Belgii, reprezentujący frakcję liberałów Charles Michel, który został wybrany na następcę Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej.

Europarlament Davida Sassoliego

Swojego nowego przewodniczącego Parlament Europejski wybrał 3 lipca. Zwycięzcą okazał się Włoch, David Sassoli. Jego kandydatura została wysunięta przez frakcję Socjalistów i Demokratów.

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/ @RenewEurope

Zgłoszony przez Węgry kandydat Oliver Varhelyi dostał zielone światło do zasiadania w Komisji Europejskiej od koordynatorów komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego. Decyzja ta - jeśli nie liczyć niewysunięcia kandydata przez Wielką Brytanię mimo apeli Ursuli von der Leyen - usuwa ostatnią przeszkodę na drodze do zatwierdzenia składu nowej KE. Niewykluczone, że europarlament zignoruje brak kandydata z Londynu.

Oliver Varhelyi, kandydat Węgier na unijnego komisarza, nie otrzymał w czwartek wystarczającego poparcia ze strony koordynatorów komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego. Chcą oni, aby odpowiedział na dodatkowe pytania pisemnie. Zielone światło po przesłuchaniu otrzymali za to kandydaci Francji i Rumunii. Komisja chce rozpocząć urzędowanie 1 grudnia.

Przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przypomniała rządowi Borisa Johnsona, że musi on przedstawić kandydata na unijnego komisarza. To już drugi wystosowany przez nią list w tej sprawie. Poprzedni termin wyznaczony Londynowi przez Brukselę został zignorowany. Nowa KE ma rozpocząć pracę 1 grudnia, brytyjska obstrukcja może zagrozić temu terminowi.

Unia Europejska powinna starać się skutecznie sterować procesami migracyjnymi - oznajmiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej. Niemiecka polityczka spotkała się z kanclerz Angelą Merkel, żeby omówić priorytety komisji pod jej przewodnictwem.

Platforma Obywatelska oficjalnie złożyła wniosek o powołanie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska na przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. - To czołowy polityk europejskiej chadecji - powiedział o byłym premierze przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Sam Tusk w środę zapewniał, że ewentualne przywództwo w EPL na pewno nie powstrzyma go przed "pełnym zaangażowaniem w sprawy polskie".

Nie mam łez w oczach. Odczułem osobistą satysfakcję, że jestem twardziel ciągle i nie poddaję się wzruszeniom zbyt łatwo - stwierdził w piątek szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jeśli nie pojawi się potrzeba nadzwyczajnego posiedzenia, to obecny szczyt w Brukseli będzie ostatnim, który prowadził były polski premier. Na uwagę dziennikarki, że Jean-Claude Juncker, także kończący swą kadencję przewodniczący Komisji Europejskiej, okazał wzruszenie, Tusk odparł: - Ja jestem mniej sentymentalny.

Komisje przemysłu oraz rynku wewnętrznego Parlamentu Europejskiego nie poparły w głosowaniu za zamkniętymi drzwiami francuskiej kandydatki na unijną komisarz do spraw rynku wewnętrznego Sylvie Goulard. Prezydent Francji Emmanuel Macron wyraził brak zrozumienia dla odrzucenia kandydatury Francuzki, powołując się na ustalenia z przyszłą szefową Komisji Europejskiej. Jego zdaniem stała się ona obiektem "politycznej rozgrywki".