Morderstwo saudyjskiego dziennikarza

15 października 2018
Omar Shagaleh/Anadolu Agency/Getty ImagesDżamal Chaszodżdżi zginął 2 października w saudyjskim konsulacie w Stambule

Dżamal Chaszodżdżi, dziennikarz i jeden z największych krytyków reżimu w Rijadzie, 2 października wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule i ślad po nim zaginął. Po dwóch tygodniach Arabia Saudyjska przyznała, że został tam zabity.

2 października publikujący m.in. w "Washington Post" Chaszodżdżi wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule, by załatwić formalności związane ze ślubem, po czym ślad po nim zaginął.

Od tego momentu opinia publiczna na całym świecie zaczęła poznawać kolejne szczegóły jednego z najbardziej tajemniczych zaginięć ostatnich lat. Poszlaki wskazywały na udział w zniknięciu krytyka Rijadu służb Arabii Saudyjskiej.

Kary śmierci za zabójstwo dziennikarza. "Uzyskaliśmy sprawiedliwość"

Pięć osób zostało skazanych na karę śmierci w związku z zabójstwem dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - poinformował saudyjski prokurator. Dziennikarz, krytyczny wobec władz w Rijadzie, został zamordowany w październiku ubiegłego roku w konsulacie saudyjskim w Stambule. "Dzisiaj uzyskaliśmy sprawiedliwość" - napisał na Twitterze syn Chaszodżdżiego. Tymczasem sprawozdawczyni ONZ Agnes Callamard nazwała wyrok "farsą".

"Życie zostało odebrane, ale pogoń za prawdą trwa". Rok temu zamordowano Chaszodżdżiego

Zamierzał się ożenić z obywatelką Turcji. W tej sprawie rok temu wszedł do konsulatu Arabii Saudyjskiej w Stambule i słuch o nim zaginął. Ciała saudyjskiego dziennikarza do dziś nie odnaleziono, jednak wiadomo, że w placówce dyplomatycznej doszło do morderstwa. Po dwóch tygodniach od zniknięcia mężczyzny Arabia Saudyjska przyznała, że Dżamal Chaszodżdżi został zabity. W środę jego narzeczona, rodzina, współpracownicy i przyjaciele wspólnie obchodzili rocznicę jego śmierci.

Saudyjski książę: światu grozi "niewyobrażalny" wzrost cen ropy

Saudyjski następca tronu Mohammad ibn Salman ostrzegł, że ceny ropy mogą wzrosnąć do "niewyobrażalnie wysokich poziomów", jeśli świat "nie powstrzyma Iranu". W wywiadzie dla stacji CBS podkreślił jednocześnie potrzebę politycznego rozwiązania konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Erdogan zadzwonił do saudyjskiego króla. W tle kryzys w relacjach

Król Arabii Saudyjskiej rozmawiał w niedzielę z tureckim prezydentem. Recep Tayyip Erdogan zadzwonił do króla Salmana ibn Abd al-Aziza z okazji muzułmańskiego święta Id al-Adha - poinformowała saudyjska agencja SPA. Stosunki między Rijadem i Ankarą są w kryzysie po zamordowaniu w zeszłym roku saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.

Bez przełomu w sprawie śmierci Chaszodżdżiego. ONZ apeluje do Arabii Saudyjskiej

Śledztwo przeprowadzone przez Arabię Saudyjską w sprawie śmierci dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego nie wykazało, kto był zleceniodawcą tego zabójstwa - poinformowała w środę w Genewie Agnes Callamard, sprawozdawczyni ONZ do spraw pozasądowych, doraźnych i arbitralnych egzekucji. Wcześniej ekspertka wskazała, że istnieją "wiarygodne dowody" świadczące o tym, że to następca tronu Arabii Saudyjskiej Muhammad ibn Salman mógł być osobiście odpowiedzialny za zamordowanie dziennikarza.